Bitcoin açık pozisyonları rekor kırdı: Aman dikkat!

Bitcoin (BTC) rallisi hız kazandıkça, her iki varlığa da açık ilginin 2021 rallisinin ateşli günlerini hatırlatan rekor yüksek seviyelere döndüğünü gördük. Kripto faaliyetlerindeki bu çılgın artış, boğa piyasasının nihayet tüm hızıyla devam ettiğinin kesin bir işareti. Bununla birlikte, 2021 ile paralellikler aynı zamanda piyasanın aşırı ısındığına dair daha endişe verici bir gösterge; BTC ve ETH fiyatlarında daha fazla dalgalanmanın kapıda olması muhtemel. 

Bu, döngünün ilerleyen dönemlerinde göreceğimiz tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın olduğumuz anlamına gelmiyor ancak aşırı istekli yatırımcıların bu yüksek fiyatlara karşı bir miktar dikkatli olmaları akıllıca olacaktır. Gerçekten de, Bitcoin son 30 gün içinde yüzde 50’den fazla arttı ve ATH’sine yaklaşırken, Ethereum da aynı dönemde yüzde 50’lik bir artışla ışıkları söndürüyor.

Ancak en büyük iki kripto varlığındaki yakın oynaklığın habercisi olan şey yalnızca bu hızlı fiyat artışı değil. Açık faiz ve Bitcoin finansman oranları gibi teknik göstergeler (toplamda ele alındığında güvenilir bir tahmin aracı) oldukça köpüklü bir pazarın resmini çiziyor.

Boğa alametleri birer birer hissediliyor!

Geçen hafta, Binance’te listelenen Bitcoin kalıcı vadeli işlemlerindeki fonlama oranları en az bir yıl içinde ilk kez %100’ü aştı, bu da kaldıracın yükseliş yönüne doğru eğildiği anlamına geliyor. Bu arada artan açık pozisyonlar, Bitcoin ve Ethereum vadeli işlem veya opsiyon sözleşmelerindeki hem uzun (alış) hem de kısa (satış) pozisyonlar dahil olmak üzere borsalardaki açık BTC ve ETH türev pozisyonlarının hacminde bir artışı temsil ediyor . Yüksek fonlama oranları, aşırı fiyat hareketleri ve artan açık pozisyonlar hep birlikte, özellikle kaldıraç kullanan yatırımcılar için genellikle bir uyarı işareti görevi görüyor.

Bitcoin’e olan açık pozisyonlar 4 Mart’ta 31 milyar dolara ulaştı ve 14 Nisan 2021’de belirlenen 24,3 milyar dolarlık rekoru kolaylıkla geride bıraktı. Bitcoin’in fiyatı o sırada mevcut seviyelere yakındı ve 63.524 dolardan açıldı, ardından 26 Nisan’a kadar yüzde 23 düşerek 49.078 dolara düştü. , 2021.

Etheruem’daki (ETH) açık pozisyonlar şaşırttı!

ETH vadeli işlemlerine yönelik açık pozisyonlar 4 Mart itibarıyla 12 milyar dolar civarında seyrederek, ETH’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.810 dolardan açıldığı gün olan 9 Kasım 2021’de görülen 13 milyar dolarlık zirveye yaklaştı. 19 Kasım itibarıyla ETH, zirvesinin yüzde 17 altında, 3.996 dolara düştü.

2021 yılıyla paralellik kurarak BTC ve ETH’nin biraz nefes almaya ihtiyacı olduğu açık görünüyor. Bitcoin, 4 Mart’a kadar geçen yılda %180’den fazla artış gösterdi. Arjantin pesosu ve Japon yeni dahil olmak üzere bazı önemli para birimlerinde, şimdiden önceki rekorunu aştı. ETH, 12 ayda %120’den fazla artış göstererek geride kalıyor.

Ether’in fiyat hareketleri açısından Bitcoin’in gerisinde kalmasının çeşitli nedenleri var; özellikle de spot ETH ETF onayı için son tarihin hâlâ birkaç ay uzakta olması. Bu tarihi kararın öncesinde fiyatların daha da değerlenmesini bekleyebiliriz. Benzer şekilde, eğer geçmiş bir gösterge ise, gelecek ay yapılması planlanan Bitcoin yarılanmasının daha fazla fiyat artışı için neredeyse kesinlikle bir katalizör olacağı kesin. 

Volatil arttıkça dikkat etmekte fayda var!

Dolayısıyla artan açık pozisyonlar ve fonlama oranları, BTC ve ETH etrafındaki temelleri değiştirmiyor; tüm zamanların en yüksek seviyeleri bu döngüde hala garanti. Bunlar sadece kripto pazarının paçayı sıyırdığının bir işareti. Bu kadar çılgınca ticaret sadece profesyonel tüccarlar veya kriptoya uzun vadeli inananlar için geçerli değil; aynı zamanda FOMO’da bir artışa da işaret ediyor ve bu, kısa vadede kolayca parçalanabilecek bir kart evi.

Bu tür köpüklü piyasalarda, duyguların yolunuza çıkmasına izin vermeden sağlam bir stratejiye sahip olmak ve ona bağlı kalmak özellikle önemlidir. Opsiyon yatırımcıları için bu, yalnızca yeşil mumları değil, grafikleri ve verileri de izlemek anlamına gelir. Al-ve-tut yatırımcıları için kripto paranın değişken bir varlık sınıfı olduğunu ve tüm işaretlerin daha fazla dalgalanmaya işaret ettiğini hatırlıyoruz.

Ancak en önemlisi, kriptodaki herkesin sakin kalması ve varlıkların ATH’lerine doğru yükselen tüm heyecanına kapılmaktan kaçınması gerektiğinin bir hatırlatıcısıdır. Önümüzdeki aylarda heyecanlanmak için çok daha fazla fırsat olacak. Bu boğa koşusunda en başarılı olanlar, piyasadaki türbülansa rağmen soğukkanlılığını koruyanlardır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.