Birleşik Krallık resmen resesyona girdi, GSYİH 2023 sonunda daraldı

Perşembe günü açıklanan son rakamların da teyit ettiği üzere Birleşik Krallık ekonomisi resmen durgunluğa girdi. Ulusal İstatistik Ofisi, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) üçüncü çeyrekte %0,1’lik bir daralma yaşadığını ve ön tahminlerle uyumlu olarak geçen yılın dördüncü çeyreğinde %0,3’lük bir düşüş daha yaşadığını bildirdi.

Durgunluk dönemine rağmen, Ocak ayında bir önceki aya göre %0,2’lik bir GSYH büyümesi kaydeden Birleşik Krallık ekonomisinin 2024 yılına hafif bir iyileşmeyle başladığına dair işaretler var. İlk anketler de bu olumlu eğilimin Şubat ve Mart aylarında da devam ettiğini gösteriyor.

Birleşik Krallık’ın COVID-19 salgınının etkisinden kurtulma süreci yavaş ilerliyor ve ekonominin mevcut büyüklüğü 2019’un sonlarına kıyasla yalnızca %1 daha büyük. Bu durum, Birleşik Krallık’ın toparlanma hızını diğer Yedi Grup ülkesinin çoğunun gerisinde bırakırken, sadece Almanya’nın toparlanma hızı daha yavaş.

İngiltere Merkez Bankası, İngiliz enflasyonunun faiz oranlarının düşürülmesine izin verecek bir seviyeye yaklaştığını belirtti. Merkez Bankası yıl için %0,25’lik mütevazı bir ekonomik büyüme öngörürken, resmi bütçe tahmincileri %0,8’lik bir genişleme öngörerek biraz daha iyimser.

Ekonomik verilerin açıklanmasının ardından İngiliz Sterlini’nin değeri ABD doları ve euro karşısında nispeten sabit kaldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.