Biden yönetiminin gaz santrallerini kapsam dışı bırakması iklim hedeflerine ilişkin endişelere yol açıyor

Biden yönetimi iklim gündeminde ilerlerken, mevcut doğal gaz santrallerini yaklaşan karbon emisyonu düzenlemelerinden muaf tutmaya yönelik yeni bir karar, ABD’nin uzun vadeli iklim hedeflerini karşılama kabiliyeti konusunda tartışmalara yol açtı.

Çevre Koruma Ajansı (EPA) geçtiğimiz hafta sonunda, enerji sektörünün karbon emisyonlarının %40’ından fazlasına katkıda bulunan bu santralleri düzenleme planından çıkaracağını duyurdu.

Bu hamle, sektörün aylardır süren yoğun muhalefetinin ardından geldi ve ABD’nin 2050 yılına kadar ekonomiyi karbonsuzlaştırma hedefine ulaşması için mevcut gaz santrallerinden kaynaklanan emisyonların ele alınmasının şart olduğuna inanan araştırmacılar arasında endişelere yol açtı.

EPA, mevcut gaz tesislerinden kaynaklanan CO2 emisyonları ve diğer tehlikeli hava kirleticileri için ayrı bir kural oluşturmayı planladığını belirtti. Ancak, bu baharın sonlarında tamamlanması beklenen bu yeni düzenleme için belirli bir zaman çizelgesi verilmemiştir.

Böyle bir kuralın yazılması ve sonuçlandırılması süreci genellikle bir yıldan fazla sürmektedir ve Kasım ayında yapılacak genel seçimler meseleleri daha da karmaşık hale getirebilir. Başkan Biden’ın ikinci dönemi kazanamaması halinde, bu çabaların durdurulma riski bulunmaktadır.

Enerji endüstrisi, büyük gaz yakıtlı santrallerin 2035 yılına kadar karbon yakalama ekipmanı kurmasını veya 2032 yılına kadar %30 hidrojenle birlikte ateşleme yapmasını gerektiren ilk teklifi uygulanamaz olduğu gerekçesiyle eleştirmişti.

EPA, mevcut gaz santrallerini kapsayan düzenlemenin 2028 ile 2042 yılları arasında karbondioksit emisyonlarını 214 ila 407 milyon metrik ton azaltabileceğini tahmin etmişti ki bu da ABD’nin toplam yıllık CO2 emisyonlarının yaklaşık %6’sına denk geliyor.

EPA’nın önerisi başlangıçta mevcut gaz santrallerinin dahil edilmesini beklemeyen enerji sektörünü şaşırtmıştı. Düzenleyici belgelere göre, Beyaz Saray ve EPA, Mayıs ayında yayınlanmasından sadece birkaç hafta önce Beyaz Saray’ın incelemesinin ardından yapılan teklife mevcut gaz santrallerinin son dakikada eklenmesi hakkında yorum yapmayı reddetti.

Bazı endüstri grupları ve çevresel adalet savunucuları da mevcut gaz tesislerine yönelik önerilerin, kamu kuruluşlarının maliyetli yükseltmelerden kaçınmak için istemeden daha küçük, daha az düzenlenmiş ve potansiyel olarak daha kirli tesislere bağlı kalmasına yol açabileceği yönündeki endişelerini dile getirdiler.

EPA sözcüsü Tim Carroll, mevcut gaz yakıtlı enerji santrallerine yönelik ilk teklifin yalnızca sınırlı sayıda teknoloji seçeneğini dikkate aldığını ve büyük baz yük doğal gaz yakıtlı enerji santrallerine odaklandığını belirterek kuralın sınırlamalarını kabul etti. EPA’nın bu kabulü, sektörden kaynaklanan emisyonların düzenlenmesinin içerdiği karmaşıklıkların farkında olunduğunu göstermektedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.