Biden yönetimi 5 milyon dolarlık CFIUS ceza limiti öneriyor

Biden yönetimi, yabancı yatırımlarla ilgili ulusal güvenlik kurallarının ihlaline yönelik azami para cezalarında önemli bir artış önermeye hazırlanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yabancı Yatırım Komitesi’ni (CFIUS) denetleyen Hazine Bakanlığı, ceza tavanını mevcut 250.000 dolardan 5 milyon dolara yükseltmeyi planlıyor.

CFIUS, yabancı yatırımları potansiyel ulusal güvenlik riskleri açısından incelemekle görevlidir ve genellikle yabancı alıcıların bu endişeleri gidermek için “hafifletme anlaşmaları” yapmalarını gerektirir. Bu anlaşmalara uyulmasını sağlamak CFIUS’un önemli bir sorumluluğudur.

Para cezalarının artırılması CFIUS’un yaptırımlara daha geniş bir şekilde odaklanmasının bir parçasıdır. Bu odaklanma, 2022’nin sonlarında uygulama kılavuzlarının yayınlanmasıyla vurgulanmıştır. Komite ayrıca, 2018’de 1 milyon dolar ve 2019’da 750.000 dolar para cezası da dahil olmak üzere son yıllarda kamuoyuna duyurulan ilk cezalarını uygulayarak varlığını hissettirdi.

Buna ek olarak, yeni kurallar kapsamında CFIUS, daha geniş bir yelpazedeki kuruluşlara mahkeme celbi çıkarma yetkisi kazanacak ve komite tarafından incelenen işlemlere doğrudan dahil olmayan üçüncü tarafları da kapsayacak şekilde erişim alanını genişletecektir.

Hazine Bakanlığı Perşembe günü yaptığı bir basın açıklamasında ceza limitini arttırma planını duyururken, yeni azami cezanın tam miktarı başlangıçta açıklanmadı. Önerilen değişikliğin 5 milyon dolarlık bir tavan olduğu daha sonra bildirildi.

Para cezalarındaki bu artış, yönetimin ulusal güvenlik ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yabancı yatırımların dikkatle izlenmesi konusundaki kararlılığının altını çiziyor. Yeni kurallar nihai hale getirilirse, CFIUS tarafından denetlenen ulusal güvenlik hükümlerine uyulmamasının olası sonuçlarında önemli bir artış anlamına gelecektir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.