Başlıca para birimlerindeki dalgalanma Ukrayna savaşı öncesinin en düşük seviyesine indi

Küresel finans alanında, başlıca para birimlerinin oynaklığındaki mevcut istikrar, Rusya’nın iki yıl önce Ukrayna’yı işgal etmesiyle yaşanan jeopolitik çalkantı öncesinden bu yana görülmemiş seviyelere ulaşıyor. Merkez bankalarının faiz artırım kampanyalarında çok önemli noktalarda bulunmaları ve G7 ülkeleri arasındaki önemli ekonomik farklılıklar nedeniyle dalgalanmalar için olgunlaşmış bir ortama rağmen, önemli döviz çiftlerinin ima edilen oynaklığı önemli ölçüde azalmıştır.

Deutsche Bank Döviz Volatilite Endeksi (CVIX) bu ay zımni volatilitede kayda değer bir düşüş gösterdi ve şu anda müteakip enerji şoku sırasında yaşanan zirve seviyelerin yarısından daha azında bulunuyor. Benzer şekilde, CME Group’un G5 döviz volatilite endeksi FXVL 2021’den bu yana en düşük noktasına gerileyerek pandemi öncesi seviyelere yaklaştı.

CVIX ağırlıklarının dörtte üçünü oluşturan euro/dolar, dolar/yen ve sterlin/dolar gibi başlıca döviz kurları için opsiyon fiyatları, en son 2022’nin ilk çeyreğinde görülen seviyelere geri döndü. Özellikle sterlin oynaklığı COVID-19 öncesi seviyelere düşmüştür. İleriye bakıldığında, bir yıllık ölçümler yalnızca marjinal olarak daha yüksek ve bu ay da önemli bir düşüş gördü.

Euro ve sterlin satım opsiyonlarının alım opsiyonlarına kıyasla hala hafif bir tercihi olsa da, bu durum önümüzdeki yıl bu para birimlerini dolar karşısında satmaya yönelik marjinal bir beklentiye işaret ediyor, ancak bu risk tersine çevirme primleri önemli ölçüde azaldı ve şu anda 2022 başından beri olduğu gibi sıfıra yakın.

Bu eğilim, yılın geri kalanı için önemli döviz hareketlerine karşı korunma veya spekülasyon yapma talebinin azaldığını yansıtmaktadır. Ancak piyasa bu potansiyel yatırım fırsatına büyük ölçüde tepkisiz kalmaktadır.

Önümüzdeki yıl, ABD ve İngiltere’deki önemli seçimlerin yanı sıra Japonya Merkez Bankası’nın sekiz yıl sonra ilk kez yapması beklenen faiz artırımı da dahil olmak üzere döviz piyasalarını potansiyel olarak etkileyebilecek olaylarla dolu.

Bu faktörlere rağmen doların değeri güçlü kalmaya devam ediyor ve DXY endeksi 20 yıllık ortalamasının üzerinde seyretmeye devam ediyor. Piyasa konsensüsü, Federal Rezerv, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın herhangi bir faiz indirimini en azından Temmuz ayı sonuna kadar erteleyeceğini ve planlanan toplantıların iki haftalık süresi içinde senkronize eylem olasılığı olduğunu gösteriyor.

Yıl ortasına kadar net bir yön beklenmediği için, büyük ekonomik değişimler veya ABD seçim sonuçlarına ilişkin beklenmedik bir güven olmadığı sürece, döviz piyasası durgun bir faaliyet dönemine hazır görünüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.