Banka analistleri altının yükselmesini bekliyor

Investing.com – Altın fiyatları Asya ticaretinde dar bir aralıkta seyrederken yatırımcılar ekonomik verilerin açıklanmasını bekliyor.

Külçe fiyatları da büyük ölçüde son iki ay içinde görülen 2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı, çünkü daha uzun süre yüksek faiz oranları beklentisi, sarı metaldeki potansiyel bir artışı büyük ölçüde engelledi.

Fed yetkililerinden gelen yorumlar da bankanın yapışkan enflasyon nedeniyle politikayı gevşetmeye başlamak için acele etmediğinin sinyalini verdi. Dolar bu beklenti üzerine üç ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti.

Spot altın %0,1 artışla 2.033,36 dolara yükselirken Nisan vadeli altın %0,2 artışla 2.042,60 dolar oldu.

PCE enflasyonu ve GSYİH verileri açıklanacak

Altın yatırımcıları, şimdi metal piyasalarının bir sonraki hareketini belirleyecek olan önemli ekonomi verilerini bekliyor.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi verileri, bu Perşembe açıklanacak ve enflasyonun sabit kaldığını göstererek Fed üzerinde faiz indirimlerini değerlendirmek için ufak bir ivme yaratması bekleniyor.

Bundan önce, dördüncü çeyrek için ikinci GSYİH verisi, ABD ekonomisinde hafif bir yavaşlama olduğunu gösterebilir ancak Fed’i politikayı gevşetmeye itecek ölçüde değil.

Daha uzun süre yüksek faiz beklentisi, sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı için altın gibi getirisi olmayan varlıklar adına kötü bir işaret. Diğer kıymetli metaller de bu beklentiye dayanarak dar aralıklarda işlem gördü. Platin %0,5 artışla 887,85 dolara yükselirken gümüş %0,1 artışla 22,758 dolar oldu. Her iki metal de Şubat ayındaki sert kayıplarını bir ölçüde telafi etti.

Endüstriyel metaller arasında Mart vadeli bakır %0,4 artışla 3,8510 dolara yükselirken Çin’den gelecek satın alma yöneticileri endeksi verilerine odaklanıldı.

UBS, altının 2024 sonuna kadar güçleneceğini düşünüyor

UBS analistleri, altın için kısa vadeli görünüm zayıf olmasına rağmen sarı metalin bu yılın ilerleyen dönemlerinde, özellikle de ABD’de faizlerin nihayetinde düşmesiyle güçlenmeye hazır olduğunu söyledi.

UBS analistleri, “Altının cazip bir bağımsız yatırım olduğunu ve risk olaylarına karşı bir portföy hedge’i olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

UBS yılsonu altın fiyatı tahminlerini Haziran 2024 itibarıyla 2.050 ve 2024 sonu için 2.250 dolar olarak korudu.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.