Bakır ve altın, Fed’in faiz indirimiyle fiyat artışına hazırlanıyor

Goldman Sachs analistleri, ABD Merkez Bankası’nın olası faiz indirimlerine yanıt olarak emtialar arasında bakır ve altının en önemli fiyat artışlarını yaşayacağını öngördü. Analistler 20 Şubat’ta yayınladıkları bir notta, ABD’nin 2 yıllık faiz oranlarında Fed kaynaklı 100 baz puanlık bir düşüşün metaller için en önemli ani fiyat artışına neden olacağını, özellikle bakırın tahmini %6’lık bir artışla, altının ise %3’lük bir artışla takip edeceğini vurguladılar. Aynı faiz düşüşünün petrol fiyatlarını da %3’lük bir artışla daha az da olsa etkilemesi bekleniyor.

Bu tahmin, Federal Rezerv’in para politikasının yönü hakkında devam eden piyasa spekülasyonlarının ortasında geldi. Fed tarafından yapılan faiz oranı ayarlamalarının, ABD dolarının değerini ve yatırımcıların risk iştahını etkilediği için emtia fiyatlarını etkilediği bilinmektedir. Düşük faiz oranları genellikle altın gibi getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın maliyetini düşürerek onları yatırımcılar için daha cazip hale getirir. Ekonominin çeşitli sektörlerinde yaygın olarak kullanılan bakır için, faiz oranlarındaki değişiklikler ekonomik büyüme beklentilerindeki değişimlere işaret ederek talebi ve fiyatı etkileyebilir.

Goldman Sachs’ın analizi, metallerin Fed’in duruşundaki herhangi bir gevşemeden en fazla fayda sağlayacak şekilde konumlandığını gösteriyor. Notta bu tür faiz indirimlerinin zamanlaması veya olasılığı belirtilmemiş, bunun yerine varsayımsal faiz düşüşlerinin anlık fiyatlama etkisine odaklanılmıştır. Analistler tarafından sağlanan görüşler, emtiaların Federal Rezerv’in potansiyel politika değişikliklerine nasıl tepki verebileceğini anlamak isteyen piyasa katılımcıları için bir gösterge görevi görüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.