Bakır fiyatları arz endişeleriyle 10.000 dolara yaklaştı

Bakır, beklenen kıtlık ve elektrikli araçlar ve yeni teknolojiler gibi sektörlerden gelen artan talep nedeniyle metrik ton başına 10.000 $ gibi önemli bir kritere yaklaşıyor. Çeşitli uygulamalar için gerekli olan metal, Ekim başından bu yana %25 değer kazanarak bu hafta ton başına 9.988 dolarla son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bakır fiyatlarındaki ivme, özellikle satın alma yöneticileri anketlerinin büyümeye işaret ettiği Çin’de üretimdeki canlanmayla desteklendi. First Quantum’un Panama’daki Cobre madeninin kapanması da rafine bakırın hammaddesi olan bakır konsantresinde olası bir açık endişesini körükledi.

Analistler, maden kesintileri nedeniyle bir milyon tonluk bakır arzı kaybına ve endüstriyel döngüde olumlu bir dönüşe işaret ediyor.

Düşen fiyatlar üzerine bahis oynayan kısa pozisyonların tersine dönmesi de bakırın son dönemdeki kazançlarına katkıda bulundu. Yine de bazı tüccarlar son haftalardaki hızlı artışın ardından bir fiyat düzeltmesi bekliyor. Şu anda bakır, Londra Metal Borsası’nda (LME) ton başına 9.644 dolar civarında işlem görüyor.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve diğer bölgelerdeki faiz indirimleri büyümeyi ve bakır talebini daha da destekleyebilir. Sektör kaynakları, LME onaylı depolarda ve Şangay Vadeli İşlemler Borsası tarafından izlenen depolarda stok seviyelerinin azalmasıyla arz sıkışıklığının ortaya çıkmasını bekliyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.