Avusturya, Ukrayna’daki savaşın ortasında Rus doğalgazını kesmeyi hedefliyor

Enerji Bakanı Leonore Gewessler’in enerji şirketi OMV ile Rus tedarikçi Gazprom arasında uzun süredir devam eden sözleşmeyi feshetme niyetini açıklamasıyla Avusturya, Rus doğalgazına olan bağımlılığını sona erdirmek için kararlı adımlar atıyor. Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından enerji kaynaklarını çeşitlendirme çabalarına rağmen Avusturya, Aralık ayında Rus doğalgaz ithalatında bir artış gördü ve bir önceki ay %76 olan pay %98’e yükseldi.

Bakan, Rus gazına olan bağımlılığın azaltılmasındaki yavaşlık ve bununla bağlantılı riskler konusundaki endişelerini dile getirdi. Gewessler’in bakanlığı bu konuyu ele almak üzere, OMV’nin Gazprom ile 2040 yılına kadar sürecek olan sözleşmesinin sona erdirilmesinin ekonomik etkilerini değerlendirmek üzere ekonomik düşünce kuruluşu Wifo’ya yaz aylarında tamamlanması beklenen bir çalışma yaptırdı.

Enerji bakanlığı ayrıca Avusturya’daki gaz şirketlerinin Rus gazını aktif bir şekilde azaltmalarını zorunlu kılmak için yasal yolları araştırıyor. Bu adımın yasalaşması için parlamentoda üçte iki çoğunluğun sağlanması gerekiyor.

Kısmen devlete ait olan OMV, daha önce jeopolitik duruma rağmen Gazprom ile olan sözleşmesini yerine getirmeye devam edeceğini belirtmişti. Şirket son gelişmelerle ilgili henüz bir yorum yapmadı.

Duyuru, Avusturya’da sonbaharda parlamento seçimleri yapılacağı ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin anketlerde önde gittiği bir dönemde, siyasi açıdan hassas bir zamanda geldi. Yeşiller’in koalisyon ortağı Şansölye Karl Nehammer’in muhafazakar Halk Partisi’nin bu yeni planlara ne kadar dahil olduğu belirsizliğini koruyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.