Avustralya’nın 4. çeyrek iş yatırımları 8 yılın zirvesine ulaştı

SYDNEY – Avustralya’da iş yatırımları, özellikle madencilik sektöründe devam eden genişlemenin etkisiyle dördüncü çeyrekte son sekiz yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Avustralya İstatistik Bürosu Perşembe günü özel sermaye harcamalarının dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe kıyasla %0,8 oranında arttığını bildirdi. Madencilik sektörü %1,1’lik artışla bu büyümeye önemli ölçüde katkıda bulundu.

Veriler ayrıca firmaların Haziran 2024’te sona erecek mali yıl için harcama planlarını bir önceki çeyrek tahminine göre %4 artışla 177,7 milyar A$’a (115,4 milyar $) yükselttiklerini ortaya koydu. Buna ek olarak, şirketler 2024/25 mali yılında 145,6 milyar A$ yatırım yapma niyetlerini belirtti. ABS anketine göre, bu erken tahminler zaman ilerledikçe genellikle yukarı yönlü revizyonlara uğruyor.

Güncellenen harcama planları ülkenin ekonomik büyümesi için olumlu bir işaret olarak görülüyor. İş yatırımlarındaki artış, Avustralya ekonomisinin, özellikle de ülkenin ekonomik genişlemesinde önemli bir itici güç olan madencilik sektörünün gücünü vurgulamaktadır.

Açıklanan rakamlar, işletmelerin ekonomik görünümden emin olduklarını ve gelecekte önemli yatırımlar yapmaya istekli olduklarını göstermektedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.