Avustralya’da ücretler 4. çeyrekte son 15 yılın en yüksek artışını kaydetti

Aralık çeyreğinde Avustralya, düşük işsizlik oranları ve işçiler için güçlü rekabetin etkisiyle son 15 yılın en yüksek yıllık ücret artışını yaşadı. Bu artışa rağmen bazı analistler, ekonomik ivme yavaşladıkça ücret artışının zirve yapmış olabileceğini öne sürerek temkinli davranıyor.

Avustralya İstatistik Bürosu tarafından açıklanan veriler, ücret fiyat endeksinin Aralık çeyreğinde %0,9 oranında artarak piyasa tahminleriyle uyumlu olduğunu gösterdi. Bu artış, bir önceki çeyrekte önemli asgari ücret ödüllerinden etkilenen %1,3’lük önemli bir artışın ardından geldi.

Yıl genelinde ücretler %4,1’den hafif bir artışla %4,2’ye yükseldi ve 2009 başından bu yana en güçlü büyümeyi kaydetti. Bu rakam, yıllık %4,1’lik bir büyüme öngören piyasa beklentilerini biraz aşmıştır. Ücretlerdeki artış eğilimi kısmen geçmiş verilerin revize edilmesinden kaynaklanmıştır.

Avustralya işgücü piyasasının güçlü olması, işverenlerin sınırlı bir işçi havuzu için rekabet etmesi nedeniyle ücretlerdeki artışta önemli bir etken olmuştur. Bu rekabet, çeşitli sektörlerde daha iyi ücret anlaşmalarına yol açmıştır. Ancak analistlerin ileriye dönük görüşleri, ekonominin zayıflama işaretleri göstermesi nedeniyle bu hızlı ücret artışı döneminin sona ermekte olabileceğini gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.