Avustralya perakende satışları Ocak ayında %1,1 arttı

SYDNEY – Avustralya İstatistik Bürosu (ABS) tarafından açıklanan son verilere göre Avustralya’da perakende satışlar Ocak ayında %1,1 oranında artarak Aralık ayında yaşanan önemli düşüşü telafi etti. Bu artışa rağmen, yüksek faiz oranlarının Avustralyalıların satın alma gücü üzerindeki etkisi devam ettiğinden, tüketici harcamalarındaki yıllık büyüme yavaş bir hız gösterdi.

ABS Perşembe günü Ocak ayındaki artışın, perakende satışların %2,1 oranında düştüğü Aralık ayındaki önemli bir aşağı yönlü revizyonun ardından geldiğini bildirdi. Ocak ayı rakamları, analistlerin %1,5’lik daha güçlü bir toparlanma beklediği piyasa beklentilerinin gerisinde kaldı. Perakende satış verileri son aylarda tüketici harcama kalıplarındaki değişimleri yansıtacak şekilde önemli ölçüde dalgalanma göstermiştir.

Perakende satışların toplam değeri Ocak ayında 35,7 milyar A$’a (23,18 milyar $) ulaşarak bir önceki yılın aynı ayına göre sadece %1,1’lik bir artış göstermiştir. Avustralya’nın hızlı nüfus artışı göz önüne alındığında bu mütevazı yıllık artış oldukça düşüktür. Bir önceki yılla yapılan karşılaştırma, perakende sektörünün ekonomik zorlukların ortasında karşı karşıya kaldığı zorlukları vurgulamaktadır.

Raporun yayınlandığı tarihteki döviz kuru, bir Avustralya dolarının 1,5401 ABD dolarına eşdeğer olduğunu göstermektedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.