Avrupa ve Afrika’da Sıkışan Petrol Piyasaları Brent Vadeli İşlemlerini Artırdı

Avrupa ve Afrika’daki fiziki petrol piyasaları sıkılaşma yaşıyor ve bu da Brent ham petrolünü destekliyor. Kızıldeniz’deki sevkiyat gecikmeleri ve OPEC+ arz kesintileri bu duruma katkıda bulundu. Perşembe günü, Brent ham petrol vadeli işlem piyasa yapısı Ekim ayından bu yana en yükseliş durumuna ulaştı ve ilk ay kontratının altı ay kontratına göre primi varil başına 4,34 dolara ulaştı.

Hesaplamalara göre, Avrupa’da dizel ve benzin için rafinaj marjları son ayların en yüksek seviyelerine tırmandı ve Ocak ayı ortalamaları sırasıyla varil başına 34,3 ve 11,6 dolara ulaştı. Bu yüksek rafinaj marjları, devam eden rafineri bakımlarına rağmen gerçekleşiyor ve güçlü ham petrol talebini tetikliyor.

Vadeli petrol fiyatlarındaki artış, OPEC+ olarak bilinen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri için olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Bu grup son iki yıldır arz kesintileri uygulayarak fiyatları varil başına 80 doların üzerinde tutmayı hedefliyor ki bu da çoğu üreticinin bütçelerini dengelemek için ihtiyaç duyduğu minimum miktar olarak kabul ediliyor. Brent ham petrolü Perşembe günü varil başına yaklaşık 84 dolardan işlem görerek yıl başından bu yana %9’luk bir artış kaydetti.

OPEC+ liderleri piyasadaki gerileme eğilimini, daha sonra yüksek fiyattan satılmak üzere envanter tutulmasını engellediği için faydalı görüyor. Bu durum, 2017 başından bu yana en düşük seviyeye inen kara ham petrol stokları ile birlikte piyasadaki yükseliş eğilimini destekliyor.

Fiziki tatlı ham petrol piyasasının sıkılaşmasına katkıda bulunan çeşitli faktörler var. Bunlar arasında Libya’daki üretim kesintileri, ABD’de üretimi etkileyen soğuk hava dalgası ve bazı Rus tedarikçileri için ödeme sorunları yer alıyor.

Kuzey Denizi ham petrol piyasası da sıkılaşan koşulları yansıtıyor ve Forties ham petrolünün gösterge Brent’e olan farkı Kasım sonundan bu yana en yüksek noktasına ulaştı. Ayrıca, Avrupalı ham petrol tüccarları Süveyş’in doğusundan yapılan sevkiyatlardaki gecikmeler nedeniyle yerel ham petrolü daha cazip buluyor. Bunun sonucunda Batı Afrika ve Kuzey Denizi ham petrol teklifleri artıyor.

Buna karşın, Asya’daki nakit ham petrol farkları nispeten sabit kaldı ve bu da gücün öncelikle Avrupa ve Afrika piyasalarında olduğunu gösteriyor.

ABD’de ham petrol piyasası karışık seyrediyor. Yakın zamanda yaşanan soğuk hava dalgası Permian Basin’deki üretimi etkiledi, ancak Asya’ya Mart yüklemelerinin yıla zayıf bir başlangıçtan sonra artması bekleniyor. Bu arada, BP’nin Whiting rafinerisindeki plansız bir kesinti, Kanada’nın ağır ham petrolünün bir kısmının Cushing depolama merkezine yönlendirilmesine yol açarak bu segmentteki sıkışıklığı hafifletti.

OPEC+ kaynakları, grubun Mart ayı başında petrol üretim kesintilerini ikinci çeyreğe uzatıp uzatmayacağına veya piyasaya arzı geri vermeye başlayıp başlamayacağına karar vereceğini belirtiyor. Brent’in 80 doların üzerinde işlem gördüğü ve tankerlerin arzı etkilediği mevcut piyasa koşulları, Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanının petrol fiyatları için “daha sağlam bir temel” olarak tanımladığı şeyi sağladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.