Ateşkes çabaları ve Çin’in zayıf büyüme tahmini petroldeki yükselişi engelledi

Investing.com – Petrol fiyatları Asya işlem saatlerinde pek hareketli değildi ancak önceki seanstaki bazı kayıpları telafi etti.

Petrol, en büyük ithalatçı Çin’in 2024 için orta düzeyde bir ekonomik büyüme tahmini sunmasından dolayı destek göremedi.

İsrail-Hamas ateşkesine ilişkin spekülasyonlar ve kötüleşen talebe ilişkin korkular da petrol fiyatlarındaki yükselişi engelledi.

Fiyatlar başlangıçta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+), mevcut üretim kesintilerini uzatmasından bir miktar destek almış olsa da bu eğilim artık tükenmiş gibi görünüyor.

Mayıs vadeli Brent petrol 82,77 dolarda sabit kalırken WTI %0,1 düşüşle 78,08 dolara geriledi.

Çin 2024 için %5 GSYİH hedefini korurken ekonomik reformların ana hatlarını açıkladı

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin, 2024 yılı için bir önceki yılla aynı olmak üzere %5’lik bir gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) hedefi belirledi. Hedef, diğer ekonomik önerilerle birlikte 2024 Ulusal Halk Kongresi sırasında yayımlanan resmi bir raporda açıklandı.

Pekin, büyümeyi desteklemek için ekonomide yeni değişikliklerin ana hatlarını çizerken hükümetin mesajı, bir öncekilerle benzerdi ve yatırımcıların, Çin’de acil bir ekonomik toparlanma konusunda iyimser olmalarına katkıda bulunamadı.

Bugün açıklanan ve zayıf gelen özel sektör PMI verileri havayı daha da bozdu.

Çin’e ilişkin endişeler, ABD’de faiz oranlarının izleyeceği yola ilişkin belirsizlikle birleştiğinde, 2024 yılında petrol talebinde zayıflama endişelerini de beraberinde getirdi. Bu hafta ABD Merkez Bankasından şahin sinyaller geleceği beklentisi de piyasaları gergin tuttu.

Gazze’de ateşkes görüşmeleri devam ediyor

ABD’li üst düzey yetkililerin, İsrail ve Hamas arasında ateşkes sağlanması yönündeki çağrılarının artmasıyla birlikte piyasalar, Orta Doğu’da gerilimin düşme ihtimalinin arttığını fiyatlamaya başladı.

Başkan Joe Biden‘ın, Müslümanların kutsal Ramazan ayı için önümüzdeki haftaya kadar bir anlaşmaya varılması amacıyla bastırdığı görüldü.

Orta Doğu’daki jeopolitik karışıklıklardan kaynaklanan arz kesintileri korkusu, özellikle İsrail ve Hamas’ın ateşkes çağrılarını reddetmesi nedeniyle son aylarda petrol fiyatları için önemli bir destek noktasıydı.

Savaş Kızıldeniz’e de sıçrayarak bölgedeki nakliye faaliyetlerini ciddi şekilde sekteye uğratmıştı.

Ancak ateşkes yine de zor görünüyordu. Basında yer alan son haberlere göre Hamas, Kahire’ye müzakereler için delegeler gönderirken İsrail göndermemişti.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.