Arzın daha da daralacağına dair beklenti üzerine petrol fiyatları düştü

Investing.com – OPEC+’nın istikrarlı üretim kesintileri ve İsrail-Hamas savaşındaki küçük gerileme daha sıkı arzı müjdelemesine rağmen petrol fiyatları, bu yıl yavaşlayan talebe ilişkin devam eden endişeler nedeniyle hafif düştü.

Fiyatlar, en büyük ithalatçı Çin’in 2024 yılı için büyük ölçüde yetersiz bir ekonomik büyüme hedefi açıklamasının ardından önceki seanstaki sert kayıplarını sürdürdü. Belirlenen hedef, ülkedeki zayıf ham petrol talebinin habercisi olabilir.

Ancak ham petroldeki sert kayıplar, arzın daraldığına dair bazı işaretlerle birlikte azaldı. İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinin bu hafta ilerleme kaydedememesi, Orta Doğu’da ve bölgedeki petrol arzında devam eden aksaklıklara işaret etti.

ABD stoklarında beklenenden daha az bir artış olduğunu gösteren sanayi verileri de Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+), mevcut üretim kesintisi hızını Haziran sonuna kadar sürdüreceğine dair son sinyalleri gibi petrol fiyatlarındaki kayıpları sınırlamaya yardımcı oldu.

Mayıs vadeli Brent petrol kontratı %0,2 düşüşle 81,88 dolara gerilerken WTI %0,2 düşüşle 77,27 dolara indi. Her iki kontrat da dün yaklaşık %1 oranında düştü.

ABD’de stoklar beklenenden daha az arttı

Amerikan Petrol Enstitüsü verileri, ABD ham petrol stoklarının 1 Mart haftasında 2,6 milyon varillik beklentilere ve bir önceki haftanın 8,2 milyon varillik artışına kıyasla, 0,4 milyon varil ile beklenenden daha az arttığını gösterdi.

Bu eğilim, uzun bir kış ve bakım tatilinin ardından ABD rafinerilerinin yavaş yavaş üretime tekrar başlamasıyla ortaya çıktı. Bu eğilimin dünyanın en büyük yakıt tüketicisinde ham petrol piyasalarını daha da sıkılaştırması bekleniyor.

API verileri genellikle resmi stok verilerinde de benzer bir eğilimin habercisi. Veriler, günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak. Ayrıca bu verilere göre ABD ham petrol stokları üst üste beş hafta boyunca aşırı artış gösterdi.

ANZ analistleri, ABD’de artan rafineri faaliyetlerinin önümüzdeki aylarda piyasaları sıkılaştırmasının beklendiğini belirtirken “OPEC’in üretim kesintileri yavaş yavaş piyasada etkisini göstermeye başladıkça daralma daha da artıyor.” dedi.

Powell’ın sunumu ve istihdam verileri odak noktasında

Finans piyasalarındaki riskten kaçış eğilimi de ham petrol üzerinde baskı yarattı. ABD hisse senedi endeksleri, bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell‘dan faiz oranlarına ilişkin daha fazla ipucu beklentisiyle düştü.

Powell’ın bugün ve yarın yapacağı sunumlarda Fed Başkanının şahin eğilimini sürdürmesi bekleniyor.

Powell’ın yanı sıra Cuma günü açıklanacak önemli tarım dışı istihdam verileri de odak noktasında.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.