Arza dair endişeler petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu

Investing.com – Petrol fiyatları Asya ticaretinde yükseldi. Küresel nakliye faaliyetlerinde devam eden aksaklıklar ve Orta Doğu’daki çatışma nedeniyle arzın daha da daralacağına dair korkular, bu hafta fiyatlarda güçlü bir toparlanmaya yol açtı.

Yine de ham petrol fiyatları son iki ay içinde 75 ila 85 dolar aralığında seyretmeye devam etti zira enflasyon ve faiz oranlarındaki artışın talep üzerinde baskı yaratacağı endişeleri, fiyatlarda daha büyük artışlar olmasını önledi.

Nisan vadeli Brent petrolün varili %0,2 artışla 82,70 dolara yükselirken WTI %0,2 artışla 77,72 dolar oldu.

Goldman Sachs analistleri, petrolün yakın vadede varil başına 70 ila 90 dolar arasında kalmasını beklediklerini söyledi.

Kızıldeniz’deki yeni saldırılar nakliye kesintilerine ilişkin endişeleri artırdı

ABD öncülüğündeki güçler, İsrail-Hamas savaşı nedeniyle Filistin’le dayanışma içinde bölgedeki gemilere saldırmaya devam eden İran destekli Yemenli Husilere Kızıldeniz’de yeni saldırılar düzenledi.

ABD Şubat ayı başlarında Birleşmiş Milletler’in ateşkes kararını reddederken İsrail de Hamas’ın önerisini geri çevirmişti.

Özellikle Orta Doğu’da arz kesintilerine ilişkin korkular, İsrail-Hamas savaşının sonucunun belirsizliğini koruduğu son aylarda petrol fiyatlarının tabanı görmesine neden oldu.

Ekonomik veriler bekleniyor

Piyasalar bu hafta da birçok büyük ekonomiden gelecek önemli ekonomi verilerini bekliyor.

En önemlisi, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan ve faiz görünümünü etkilemesi beklenen ABD PCE fiyat endeksi verileri.

Dördüncü çeyrek ABD GSYİH verilerine ilişkin ikinci bir okuma da dünyanın en büyük ekonomisi hakkında yeni ipuçları sağlayacak.

Bu hafta Çin’den gelecek satın alma yöneticileri endeksi verilerinin de dünyanın en büyük petrol ithalatçısının ekonomik görünümünü etkilemesi bekleniyor.

Son dönemde artan teşvik önlemleri ve tüketici harcamalarındaki iyileşmeler, Çin’de toparlanma konusunda bir miktar güven oluşmasına yardımcı oldu.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.