Anlaşma sekteye uğrarken ABD Venezuela’ya petrol yaptırımlarını yeniden uygulayabilir

Biden yönetimi, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun 28 Temmuz’da yapılacak özgür ve adil seçimlere ilişkin taahhütlerini yerine getirmemesi halinde Venezuela’ya yönelik petrol yaptırımlarının yeniden uygulanabileceğini belirtti.

Ekim ayından bu yana yaptırımların kısmen hafifletilmesini sağlayan mevcut altı aylık lisans Cuma günü gece yarısından hemen sonra sona erecek. Bu muafiyet Venezüella hükümeti ile muhalefet arasında varılan seçim anlaşmasının ardından verilmişti.

Maduro hükümeti Barbados’ta imzalanan anlaşmanın bazı şartlarını yerine getirdi ancak muhalefetin yaklaşan seçimler için kendi seçtiği adayı göstermesine izin verilmesi de dahil olmak üzere ABD’nin tüm taleplerini karşılamadı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller Salı günü düzenlediği günlük brifingde Maduro hükümetinin Barbados anlaşmasını tam olarak uygulamaması halinde yaptırımların yeniden uygulanacağını ifade etti.

Yönetim, yaptırımların tamamen geri getirilmesinden Venezüella petrol işlemlerinde ABD doları kullanımının yasaklanmasına kadar değişen seçeneklerle uygulanacak cezai önlemlerin kapsamını düşünüyor. Küresel petrol fiyatları ve ABD-Meksika sınırına artan göçle ilgili endişeler göz önünde bulundurulduğunda tam yaptırımlara geri dönülmesi beklenmiyor. Biden yönetimi, Maduro’nun seçim taahhütlerine uyması halinde gelecekteki tavizleri de değerlendiriyor.

Venezuela’nın petrol ihracatı Mart ayında artış gösterdi ve alıcıların olası yaptırımları beklemesiyle 2020 başından bu yana görülmeyen seviyelere ulaştı. Biden yönetimi, Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımların ardından küresel petrol arzını artırmak amacıyla Caracas’a yönelik bazı yaptırımları hafifletmişti.

Maduro hükümeti ABD’nin uyarılarına meydan okudu ve Venezuela Petrol Bakanı Pedro Tellechea, yaptırımlardan bağımsız olarak Venezuela’nın uluslararası şirketleri çekmeye devam edeceğini iddia etti. Yaptırımların kapsamına ilişkin nihai karar, ABD yaklaşan son tarih karşısında stratejisini değerlendirirken Maduro’nun önümüzdeki günlerde atacağı adımlardan etkilenecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.