Altın ve diğer değerli metaller yükseldi

Investing.com – Altın fiyatları Asya ticaretinde yükseldi. Başta Fed’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklenirken doların gerilemesi, altındaki toparlanmayı destekledi.

Yine de sarı metal, faizlerin daha uzun süre yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için 2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın %0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, %0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Faizle ilgili ipuçları için Fed tutanakları ve konuşmacıları bekleniyor

ABD’de faiz oranlarının olası yörüngesine ilişkin yeni bilgiler edinmek için dikkatler, artık doğrudan Fed’in Ocak toplantısının tutanaklarına çevrildi.

Merkez Bankası, toplantı sırasında faiz oranlarını sabit tutmuş ancak erken faiz indirimi beklentilerini ciddiye almamıştı.

O zamandan bu yana beklenenden daha yüksek gelen ABD enflasyon verileri, piyasaların, erken faiz indirimi olasılığını daha da fiyatlandırmasına sebep oldu ve bu da altın fiyatları üzerinde ağır bir baskı yarattı.

Sarı metal Şubat ayının başlarında kısa bir süreliğine 2.000 dolar seviyesinin altına inmiş ancak iki ayın en düşük seviyelerinden güçlü bir toparlanma kaydetmişti.

Bugün paylaşılacak Fed tutanaklarının ötesinde, her ikisi de bankanın faiz belirleme komitesinin bir parçası olan Raphael Bostic ve Michelle Bowman dahil olmak üzere bir dizi Fed yetkilisinin bu hafta yapacağı konuşmalara da odaklanılıyor.

Daha yüksek faizler, sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı için altın adına kötü bir işaret. Ancak Goldman Sachs analistleri, bu hafta yayımladıkları bir notta, ABD’de faizlerin 2024 yılında düşmesinin beklendiğini, bu nedenle altın ve diğer metal fiyatlarında güçlü artışlar görülebileceğini söyledi.

Diğer değerli metal fiyatları da yükseldi. Platin %0,3 artışla 913,10 dolara yükselirken gümüş %0,2 artışla 23,192 dolara çıktı. Her iki metal de bu yıl şu ana kadar kayıplarını sürdürdü.

Bakır fiyatları Çin’e yönelik iyimserlikle 3 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları yükselerek gece boyunca elde ettiği güçlü kazanımları genişletti ve en büyük ithalatçı Çin’den gelen teşvik önlemlerinin ardından üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Mart vadeli bakır fiyatları %0,4 artarak 3,8712 dolara yükseldi.

Çin Merkez Bankası, faiz oranlarını beklenenden daha büyük bir farkla düşürürken Pekin de ekonomik büyümeyi destekleme amacıyla ülkenin sorunlu emlak piyasasına yönelik bir dizi önlem açıkladı.

Buna ek olarak resmi veriler, Ay Yeni Yılı tatili sırasında tüketici harcamalarında ve seyahat talebinde önemli bir artış olduğunu gösterdi ve ekonominin temel itici gücü olan tüketimin toparlanacağına dair umutları artırdı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.