Altın rekor seviyelerden düşse de riskten kaçınma hissi kaybı sınırladı

Investing.com – Risk odaklı piyasalardaki düşüşün, güvenli liman talebinde artışa işaret etmesine rağmen Fed Başkanı Jerome Powell‘ın sunumu öncesinde yatırımcıların gerginliğini korumasıyla, altın fiyatları, Asya işlem saatlerinde rekor seviyelerden düştü.

Sarı metal, güvenli liman talebi ve ABD’de faiz oranlarının 2024 yılında düşeceği yönündeki ısrarlı beklentilerin etkisiyle rekor seviyelere yükseldi.

Spot altın %0,1 düşüşle 2.126,31 dolara gerilerken Nisan ayında vadesi dolan altın %0,4 düşüşle 2.134,25 dolara indi. Spot altın 2.142,15 dolarla rekor kırarken altın vadeli işlemleri 2.150,50 dolarla zirveye ulaştı.

ANZ analistleri bir notta, “Görünüşe göre birçok yatırımcı son dönemdeki yükselişin dışında kaldı ve borsada düzeltme riskinin artmasıyla birlikte altına yönelmeye karar verdi.” diye yazdı.

Altının sıçraması, hisse senetlerinin rekor seviyeden bir miktar düzeltmeyle karşı karşıya kalmasıyla Wall Street’teki ciddi kayıpların ortasında geldi.

Powell’ın ifadesi bekleniyor, altının görünümü belirsiz

Piyasalar şimdi ABD’nin faiz oranlarına ilişkin ipuçları için bugün Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı sunumu bekliyor.

Powell’ın, şahin söylemini büyük ölçüde sürdürmesi beklenirken özellikle enflasyonun değişmemesi nedeniyle faiz indirimleriyle ilgili yeterli ipucu gelmeyebilir.

Birçok Fed yetkilisi de geçtiğimiz haftalarda Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlamak için acele etmediği konusunda uyarıda bulundu.

ABD’de daha yüksek faiz beklentisi, geçtiğimiz yıl boyunca altının yukarı yönlü hareketini sınırladı ve sarı metal, Aralık ayında rekor seviyelere ulaştıktan sonra hızla düştü. Bu eğilim, özellikle Powell’ın piyasaların beklediğinden daha şahin bir sinyal vermesi durumunda, altının mevcut rallisine de bir sınır koyabilir.

Diğer kıymetli metaller ise karışık seyrederek bu hafta altındaki yükselişi büyük ölçüde geride bıraktı. Platin %0,5 artışla 89,60 dolara yükselirken gümüş %0,5 düşüşle 23,858 dolara geriledi.

Yine de Powell’ın önündeki belirsizliğe rağmen CME Fed İzleme Aracına göre yatırımcılar, Fed’in Haziran ayında faizleri 25 baz puan düşüreceği yönündeki beklentilerini büyük ölçüde korudu.

Powell’ın ötesinde, bu hafta Şubat ayı için tarım dışı istihdam verileri de bekleniyor.

Çin’le ilgili belirsizlik sürerken bakır fiyatları sakin

Endüstriyel metaller arasında, Mayıs ayında vadesi dolan bakır 3,8518 dolar civarında sabit kaldı.

Kırmızı metal, Çin’in 2024 yılı ekonomik görünümünün büyük ölçüde etkisiz kalması ve Pekin’in ekonomiye daha fazla destek konusunda yetersiz ipuçları vermesinin ardından pek hareket yaşamadı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.