Altın fiyatları zayıflıyor: Gözler kritik destek seviyesinde

Investing.com – Altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düştü ve güvenli liman talebinin azalması ve ABD’de faizlerin daha uzun süre yüksek kalma ihtimalinin sarı metale zarar vermesiyle, kilit seviyelerin altına inmeye yaklaştı.

İran ve İsrail arasındaki potansiyel bir çatışmanın, piyasaların korktuğu gibi tırmanmaması nedeniyle külçe fiyatları, geçtiğimiz hafta rekor seviyelerden keskin bir düşüş yaşadı. Bu durum sarı metale yönelik güvenli liman talebini büyük ölçüde azalttı.

Güvenli liman talebinin azalması, altını faizlerden kaynaklanan rüzgarlara karşı savunmasız bıraktı çünkü daha uzun süreli yüksek faizler, külçe altına yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırıyor.

InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Spot altın %0,1 düşüşle 2.313,62 dolara gerilerken Haziran vadeli altın %0,6 düşüşle 2.325,05 dolara indi.

Son beş ayın zirvelerine yakın seyreden dolardaki güç de metal fiyatlarını baskıladı.

Altın 2.300 dolar desteğini gördü, faizlerle ilgili yeni ipuçları bekleniyor

Spot fiyatlar 2.300 dolar destek seviyesinin altına inmeye çok yaklaştı, bu da sarı metal için daha yakın vadeli kayıpların habercisi olabilir.

Ancak altının bir sonraki hareketinin, büyük ölçüde ABD ekonomisi ve faiz oranlarıyla ilgili gelecek ipuçlarına bağlı olması bekleniyor.

Bugün ABD’den gelecek olan ilk çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verilerinin, dünyanın en büyük ekonomisinin 2024’ün başında dirençli kalıp kalmadığını göstermesi bekleniyor.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksinin, Merkez Bankasının faizlere ilişkin görünümüyle doğrudan bağlantılı olduğu için altın üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olması muhtemel.

Beklenenden daha yüksek gelen ABD enflasyon verileri ve şahin Fed sinyalleri, yatırımcıların Haziran ayında faiz indirimi beklentilerini büyük ölçüde fiyatladığını gördü; bu da altın fiyatları için yakın vadede bir baskı oluşturan bir senaryo.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Diğer değerli metaller de geçtiğimiz hafta son zirvelerinden indikten sonra bugün geri çekildi. Platin %0,3 düşüşle 910,30 dolara gerilerken gümüş %1 düşüşle 27,078 dolar oldu.

Bakır fiyatları, 2 yılın en yüksek seviyelerinden daha da geriledi

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları; zayıf ekonomik veriler ve yüksek faiz oranlarına ilişkin korkuların, daha sıkı piyasalara ilişkin iyimserliği bir miktar dengelemesiyle son iki yılın en yüksek seviyelerinden düşmeye devam etti.

Londra Metal Borsasında 3 aylık bakır fiyatları %0,2 düşüşle 9.773 dolara gerilerken 1 ay vadeli bakır, %0,1 düşüşle 4,4510 dolara indi. Her iki kontrat da Rusya’nın metal ihracatına yönelik Batı yaptırımlarının sıkılaşan piyasalara işaret etmesinin ardından Nisan başlarında görülen iki yılın zirve seviyelerinin altında yer aldı.

Ancak bu iyimserlik, en büyük bakır üreticisi Şili’nin devlete ait bakır madencisi Coldeco’nun, 2024’te üretimi artıracağının sinyalini vermesiyle azaldı.

ABD satın alma yöneticileri endeksi verilerinin, Nisan ayında beklenenden daha zayıf gelmesinin ardından imalat sektörü daralma bölgesine geri döndü. Bu nedenle istikrarlı talebe ilişkin endişeler de ağırlığını koruyor.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.