Altın fiyatları rekor seviyelerin yakınında sakin seyrediyor

Investing.com – Altın fiyatları Asya işlem saatlerinde çok az hareket etti ve küresel ekonomiye ilişkin belirsizlik ve erken faiz indirimiyle ilgili bazı beklentilerin külçe altında keskin bir erimeye yol açmasıyla, rekor yüksek seviyelerin görüş alanında kaldı.

Ancak ralli; özellikle Fed’den gelen yorumlar ve haftanın ilerleyen günlerinde açıklanacak önemli iş gücü piyasası verileri olmak üzere ABD ekonomisine ilişkin yeni veriler öncesinde duraklamış gibi görünüyor.

Spot altın %0,2 artışla 2.118,59 dolara yükselirken Nisan vadeli altın 2.126,75 dolar civarında işlem gördü. Her iki enstrüman da dün ilk kez 2.100 doların üzerine yerleşti ve şu anda spot için 2.135,72 dolar ve vadeli işlemler için 2.130,20 dolar olan rekor seviyelere yakın.

Sarı metale olan talep, ABD ekonomisinin yavaşlamakta olduğuna dair bazı göstergelerle desteklenirken Avrupa ve Japonya’daki durgunluk işaretleri ve Çin’den gelen zayıf büyüme tahminleri de güvenli liman talebini etkiledi.

Powell’ın ifadesi ve istihdam verileri temkinli bir hava yarattı

Ancak özellikle bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell‘dan faiz oranlarına ilişkin yeni mesaj beklentisi, altının daha fazla kazanmasını engelledi.

Powell yarın Kongre önünde sunum yapacak ve analistler, Fed Başkanının şahin söylemini büyük ölçüde sürdürmesini bekliyor.

Powell’ın ardından Cuma günü tarım dışı istihdam verilerinin, iş gücü piyasası hakkında yeni ipuçları vermesi bekleniyor ki bu da Fed’in faiz oranlarını ayarlarken göz önünde bulundurduğu önemli bir husus.

Yüksek faiz oranları, altın fiyatları için önemli bir risk faktörü olmaya devam etti ve sarı metalin rekor seviyelere ulaşmasının önünde bir engel oldu. Yüksek faiz oranları sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırarak altın üzerinde baskı yaratıyor.

Diğer kıymetli metaller de bu hafta kısa süreli de olsa bazı kazanımlar elde etti. Platin kısa bir süre 900 dolar seviyesini aştıktan sonra %0,7 düşüşle 896,60 dolara gerilerken gümüş %0,2 artışla 24,040 dolara yükseldi.

Bakır, Çin’in zayıf ekonomik hedefleri karşısında hareket etmedi

Endüstriyel metaller arasında, Mayıs ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 3,8507 dolara geriledi.

Kırmızı metal fiyatları, Çin’den gelen, büyük ölçüde yetersiz ekonomik sinyallere yanıt olarak çok az hareket etti.

Pekin, 2024 GSYİH’si için 2023 ile aynı olan %5’lik bir hedef belirlerken ekonomi için daha fazla politik destek sözü verdi. Ancak büyümeyi destekleyecek net ve somut tedbirlerin eksikliği, Çin’de pek sevinç yaratmadı.

Ayrı bir veri de Çin’in hizmet sektörünün Şubat ayında beklenenden daha az büyüdüğünü göstererek ekonomideki zayıflığın devam ettiğini ortaya koydu.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.