Altın fiyatları 2.150 dolar civarında seyrediyor

Investing.com – Altın fiyatları Asya saatlerinde hafifçe düştü ancak Fed toplantısı öncesinde piyasaların değerli metallere karşı büyük ölçüde isteksiz kalması nedeniyle temel destek seviyelerinin üzerinde kaldı.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları bir miktar geriledi ancak son üç seanstaki parlak yükselişin ardından 11 ayın en yüksek seviyelerini görmeye devam etti.

Fed’in tutumuna ilişkin belirsizlik sürerken külçe altın fiyatları 2.150 dolar destek seviyesini geri alarak bu hafta kaybettiği zemini bir miktar toparladı. Ancak sarı metal Mart ayının başlarında ulaştığı rekor seviyelerin de oldukça altında kaldı.

Spot altın %0,1 düşüşle 2.158,26 dolara gerilerken Nisan vadeli altın %0,1 düşüşle 2.161,35 dolara indi.

Fed toplantısı öncesinde dolar güçlü, altın baskı altında

Fed toplantısı beklentisi ve Japonya Merkez Bankasından gelen güvercin sinyaller, yatırımcıların büyük ölçüde dolara yönelmesine neden olurken dolardaki güç altın fiyatları üzerinde önemli bir ağırlık oluşturdu.

Dolar endeksi son iki seansta güçlü kazançlar elde ettikten sonra iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Fed’in Çarşamba günü yapacağı iki günlük toplantının sonunda faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor. Ancak piyasalar, son iki aydır beklenenden daha sıcak gelen enflasyon verilerinin ardından Merkez Bankasından gelebilecek şahin sinyallerden, özellikle de faiz indirimi tahminlerinde azalmaya yol açmasından korkuyor.

Yüksek faizler, sektöre yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı için faizlerin daha uzun süre boyunca yüksek kalması, altın ve diğer değerli metaller için kötüye işaret.

Platin %0,7 düşüşle 913,15 dolara gerilerken gümüş %0,3 düşüşle 25,192 dolara indi.

Bakır fiyatları düşse de son dönemdeki zirvelerine yakın seyrediyor

Londra Metal Borsasında üç aylık bakır sözleşmesi %0,5 düşüşle 9.046 dolara gerilerken bir aylık ABD kontratı %0,6 düşüşle 4,1052 dolar oldu.

Ancak bu iki enstrüman, Çin’in rafine bakır arzındaki açık beklentisinin, bakır fiyatlarında keskin bir erimeyi tetiklemesiyle dün ulaşılan 11 ayın zirvelerine yakın kaldı.

Bakır rallisi, dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin’den, beklenenden daha güçlü gelen sanayi üretimi verileriyle daha da güçlendi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.