Altın, ABD faiz indirimi spekülasyonları arasında rekor seviyeye ulaştı

Altın fiyatları Salı günü yeni bir zirveye yükseldi ve spot altın, ABD’nin Haziran ayında faiz oranlarını düşüreceğine dair piyasa beklentilerinin etkisiyle ons başına 2.100 doların üzerine çıktı. Değerli metalin değeri, Orta Doğu’da devam eden çatışmalar nedeniyle güvenli liman talebi ile daha da arttı.

Saat 10:39 itibariyle spot altın %0,7 artışla ons başına 2.130,66$’a yükselirken, daha önce 2.141,59$’a ulaşarak rekor kırmıştı. Benzer şekilde, ABD vadeli altın kontratları da %0,6 artışla 2.140,00$’a yükseldi. Külçe altın için bir önceki tarihi zirve Aralık ayında 2.135,40 dolar olarak belirlenmişti.

Belirsizlik dönemlerinde güvenli bir yatırım olarak altının cazibesi, 300 doların üzerindeki kazançlarla daha da arttı. Piyasa katılımcıları şimdi ABD’nin faiz oranı gidişatına ilişkin daha fazla bilgi edinmek için Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba ve Perşembe günleri kongrede vereceği ifadeyi bekliyor. Ayrıca, Cuma günü açıklanacak olan Şubat ayı ABD istihdam raporunun da önemli bir ekonomik gösterge olması bekleniyor.

CME FedWatch aracının yansıttığı mevcut ticari duyarlılık, Fed’in Haziran ayına kadar faiz indirimlerine başlama olasılığının %72 olduğunu gösteriyor. Faiz getirisi olmayan altın, tahvil gibi diğer varlıkların getirilerini etkilediği ve doların değerini etkileyerek altının uluslararası alıcılar için satın alınabilirliğini etkilediği için faiz oranı değişikliklerine duyarlıdır.

İlgili piyasa hareketlerinde spot gümüş %0,2 artışla ons başına 23,94$’a yükselerek 28 Aralık’tan bu yana en yüksek noktasına ulaştı. Bu arada, diğer değerli metaller düşüş yaşadı; platin %1,6 düşüşle ons başına 883,12 dolara ve paladyum %1,7 düşüşle 944,73 dolara geriledi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.