Almanya’da sanayi üretimi beklentilerin üzerinde arttı

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da sanayi üretimi Şubat ayında piyasa beklentilerinin üzerinde bir artış gösterdi.

Almanya’da Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan verilere göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki aya göre yüzde 2,1 yukarı geldi. Piyasalarda beklenti artışın yüzde 0,3 ile sınırlı kalacağı yönündeydi.

Daha az dalgalı olan üç aylık karşılaştırmalı veriler, üretimin Aralık 2023 ile Şubat 2024 arasındaki dönemde önceki üç aya göre yüzde 0,5 daha düşük olduğunu gösterdi.

Bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde yüzde 4,9 düşüş görüldü.

İmalat sanayi üretiminin yüzde 1,9 arttığı ayda, inşaat üretiminde artış yüzde 7,9 gibi yüksek bir oranda gerçekleşti. Buna karşılık enerji üretim sektöründeki üretimdeki yüzde 6,5 düşüş, genel performans üzerinde olumsuz bir etki yarattı.

Şubat ayında enerji ve inşaat hariç sanayi sektöründe üretim, mevsim ve takvim ayarlamalarının ardından Ocak ayına göre yüzde 1,9 arttı.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.