Almanya’da konut inşaatının üçte birden fazla düşmesi bekleniyor

Yeni tahminlere göre sıkı finansman koşullarının devam etmesi ve inşaat malzemelerinin maliyetinin yükselmesi nedeniyle Almanya’da konut inşaatının önümüzdeki birkaç yıl içinde üçte birden fazla düşmesi bekleniyor.

Ifo Enstitüsü, araştırma grubu Euroconstruct’ın tahminlerine dayanarak Avrupa’nın en büyük ekonomisinde tamamlanan konutların 2026 yılına kadar 2023 yılına kıyasla %35 oranında düşmesinin beklendiğini söyledi.

Ifo inşaat uzmanı Ludwig Dorffmeister‘e göre Almanya’da yeni konut inşaatı, inşaat ve finansman maliyetlerindeki keskin artış nedeniyle artık mümkün değil.

“Onay sayısındaki düşüş önümüzdeki yıllar için iyiye işaret değil.” diye konuşan Dorffmeister, politikacıları yeni evler inşa etmek için yatırım koşullarını iyileştirmeye çağırdı.

Ifo, Avrupa’da inşaatın 2026’da 2023’e kıyasla %13 ya da 1,5 milyon adet azalacağını ve yeni konut binalarına yapılan toplam yatırımın %6,4 düşeceğini söyledi.

İsveç, Fransa ve Danimarka’da da inşaatların sırasıyla %47, %22 ve %19 oranlarında düşmesi beklenirken İrlanda ve Birleşik Krallık’tan daha iyi işaretler geliyor; her birinin %14 ve %12 oranında büyümesi bekleniyor.

Foreks Haber Merkezi

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.