Almanya hizmetler sektörü PMI Şubat ayında daralmaya işaret etti

Almanya’nın hizmet sektöründeki ticari faaliyetler Şubat ayında da zorluklarla karşılaşmaya devam etti ve HCOB nihai hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) talepte bir daralmaya işaret etti. PMI, Ocak ayındaki 47.7’den 48.3’e hafif bir iyileşme gösterdi ancak yine de genişleme ve daralmayı birbirinden ayıran 50.0 eşiğinin altında kaldı.

Hamburg Ticaret Bankası’nın baş ekonomisti Cyrus de la Rubia, hizmet sektörünün faaliyetlerinde bir azalma yaşanırken, düşüş hızının yavaşladığını belirtti. Bu durum imalat sektörünü etkileyen daha şiddetli gerileme ile tezat oluşturmaktadır.

Anket, hem girdi maliyetlerinin hem de çıktı fiyatlarının sırasıyla son on ve altı ayın en yüksek oranlarında artmasıyla birlikte enflasyonist baskıların arttığının altını çizdi. De la Rubia, ekonominin genel kırılgan durumu göz önüne alındığında hizmetler sektöründe enflasyonun sürekli yükselmesinden endişe duyduğunu ifade etti.

Bununla birlikte, firmaların önümüzdeki yıla ilişkin görünümlerinin iyileşerek bir önceki yılın Nisan ayından bu yana en iyimser seviyeye ulaşması olumlu bir gelişme oldu. Bu iyimserlik, sektörde istihdam yaratma oranındaki önemli artışa da yansımıştır.

Hizmetlerdeki hafif yükselişin aksine, hem hizmetleri hem de imalatı içeren daha geniş kapsamlı bileşik PMI, Şubat ayında 46,3 ile son dört ayın en düşük seviyesine geriledi ve bir önceki ay 47,0 seviyesindeydi. Bu düşüşte imalat üretimindeki keskin düşüş etkili oldu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.