ADNOC stratejik değişimde BP satın alımını değerlendirdi

Birleşik Arap Emirlikleri’nin devlete ait petrol şirketi Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) kısa bir süre önce İngiliz enerji şirketi BP’yi satın alma olasılığını araştırdı. Ancak bu ön görüşmeler, ADNOC’un BP’nin kendi stratejik yönelimine uygun olmadığı sonucuna varması ve siyasi faktörlerin de bu kararda rol oynaması nedeniyle ilerlemedi.

88 milyar sterlin (110,3 milyar dolar) değerindeki BP’nin benzerlerine kıyasla düşük performans göstermesi, potansiyel bir satın alma hedefi olduğuna dair spekülasyonlara yol açtı. Petrol devleri arasında en küçüğü olmasına rağmen ADNOC, CEO Sultan al-Jaber’in şirketi küresel bir petrol devine dönüştürme vizyonu çerçevesinde petrol ve gaz üretimini artırdığı için böyle bir satın alma gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip.

Yatırımcılar BP’nin fosil yakıt üretimini azaltma stratejisini ve Shell, Exxon ve Chevron gibi rakiplerine kıyasla daha agresif olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesini eleştiriyor. Bu geri bildirime yanıt olarak BP, Şubat 2023’te enerji dönüşüm planlarını hafifletti.

Buna karşılık ADNOC, gelecekteki büyüme için kilit alanlar olarak tanımladığı yenilenebilir enerji, gaz, petrokimya ve sıvılaştırılmış doğal gaz sektörleri de dahil olmak üzere uluslararası varlığını aktif olarak genişletmeye çalışıyor. Şirket, Alman Covestro ve bir kimya holdingi kurmak için Avusturyalı OMV ile ortaklık gibi çeşitli uluslararası şirketleri ve varlıkları inceliyor.

ADNOC’un son satın alma faaliyetleri arasında OCI’nin amonyak ve üre üreticisi Fertiglobe’daki hisselerini Aralık ayında 3,6 milyar dolara satın alması da yer alıyor. Ayrıca, ADNOC ve BP’nin 50 yılı aşkın bir süredir devam eden bir ortaklığı var ve son zamanlarda Mısır’ın gaz sektöründe işbirliği yaptılar ve İsrailli gaz üreticisi NewMed’in hissesi için ortak bir teklif verdiler, ancak bu son anlaşma şu anda beklemede.

Birleşik Krallık’ın belirli satın almalarda hükümet müdahalesine izin veren Ulusal Güvenlik ve Yatırım (NSI) Yasası ve stratejik önemi nedeniyle BP’yi yabancı devralmalardan korumaya yönelik önceki Birleşik Krallık hükümeti tutumları, bu tür potansiyel anlaşmalar üzerinde etkilere sahip olabilir. Ancak mevcut Birleşik Krallık hükümetinin tutumu belirsizliğini koruyor.

BAE de daha geniş yatırım hedefleriyle uyumlu olarak Birleşik Krallık’ın nükleer enerji altyapısına yatırım yapmaya ilgi göstermiştir. Yabancı yatırımlara yönelik bu ilgi, Birleşik Krallık hükümetinin kısa süre önce gazeteler de dahil olmak üzere bazı sektörlerde yabancı hükümet sahipliğini önlemeye yönelik adımlar atmasıyla ortaya çıktı.

Şu an itibariyle ADNOC, BP ve İngiltere Ticaret Bakanlığı konuyla ilgili yorum yapmadı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.