ABD’nin Gazze’de ateşkes çağrısı sonrasında petrol fiyatları ivme kaybetti

Investing.com – Petrol fiyatları Asya ticaretinde, OPEC+’nın üretim kesintilerinin mevcut hızını ikinci çeyreğe kadar koruma kararı almasıyla hafifçe yükseldi ancak ABD’li üst düzey yetkililerin, İsrail-Hamas ateşkesinin derhal sağlanması yönündeki çağrıları ham petrolün ivmesini azalttı.

Yine de petrol piyasaları, bu yıl arzın daralacağı beklentilerinden faydalanarak son iki haftadır güçlü kazançlar elde ederken ABD faiz oranlarında nihai bir düşüşe ilişkin iyimserlik de havayı destekledi.

Mayıs vadeli Brent %0,2 artışla varil başına 83,67 dolara yükselirken Mayıs ayı WTI %0,1 artışla 79,16 dolar oldu. Nisan vadeli WTI sözleşmesi, Kasım başından bu yana ilk kez varil başına 80 doları aştı.

ABD Başkan Yardımcısı Harris’in Gazze’de ateşkes çağrısı, petrol kazançlarını azalttı

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris‘in, Pazar günü Hamas’tan altı haftalık ateşkesi derhal kabul etmesini talep etmesi ve İsrail’i Gazze’ye yardım sunmaya çağırmasıyla, petrolün ivmesi neredeyse durdu.

Harris’in yorumları, devam eden savaşla ilgili olarak üst düzey bir ABD yetkilisi tarafından şimdiye kadar yapılan en güçlü açıklama oldu ve ülkenin, uzun süredir devam eden çatışmaya diplomatik müdahale olasılığının sinyallerini veriyordu.

Harris’in yorumları ayrıca Başkan Joe Biden‘ın Ramazan ayı boyunca ateşkes çağrısında bulunmasından birkaç gün sonra geldi. Beyaz Saray’ın bu hafta içinde bir ateşkes anlaşmasına aracılık etmek için çalıştığı bildiriliyor.

Orta Doğu’da daha geniş çaplı aksaklıklara neden olan İsrail-Hamas savaşı, petrol fiyatlarını destekleyen önemli bir unsur oldu. Zira özellikle petrol zengini bölgeden ham petrol tedarikinin, çatışmanın daha da yayılması halinde kesintiye uğrayacağı düşünülüyor.

Yemen’deki Husilerin, Filistin’le dayanışma amacıyla Kızıldeniz’de gemilere saldırması bu beklentiyi daha da güçlendirdi ve Husiler geçen hafta ilk kez bir gemiyi batırdı.

OPEC+ üretim kesintilerini sürdürüyor

Özellikle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerine (OPEC+) liderlik eden başlıca üreticiler Rusya ve Suudi Arabistan’ın, günlük 2,2 milyon varillik arz kesintilerini Haziran sonuna kadar sürdürme taahhüdünde bulunmaları nedeniyle küresel petrol arzının bu yılın ilerleyen dönemlerinde daralması bekleniyor.

Ancak arzda daralma beklentileri, özellikle ABD ekonomisinin soğuması ve en büyük petrol ithalatçısı Çin’in ekonomik toparlanmayla boğuşması nedeniyle talebin zayıflayacağına ilişkin bazı korkularla karşılanıyor.

Ayrıca rekor seviyedeki ABD üretimi de OPEC+’nın neden olabileceği olası arz boşluklarını kapatabilir. ABD stokları Şubat ayının üçüncü haftasında beklenenden daha fazla büyürken üretimi de günlük 13 milyon varilin oldukça üzerinde kaldı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.