ABD’li enerji firmaları Üretken Yapay Zeka talebini karşılamakta zorlanıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Üretken Yapay Zeka gibi güç yoğun teknolojilerin hızlı büyümesi, elektrik sistemlerinin genişlemesini geride bırakarak veri merkezi işletmeleri için önemli zorluklara yol açıyor. Bu hafta düzenlenen bir enerji konferansına katılan yöneticiler, yasal anlaşmazlıkların yanı sıra düzenleyici ve izin süreçleri tarafından engellenen şebeke genişlemesinin yavaş hızının geleneksel enerji şirketlerinin kârlarını tehdit ettiği yönündeki endişelerini dile getirdiler.

KPMG’den Brad Stansberry Çarşamba günü Washington’da düzenlenen AI: Powering the New Energy Era zirvesinde ABD’nin enerji projelerine yönelik düzenleyici sisteminin verimsizliğini vurguladı. Bu düşünce, enerji ihtiyaçlarını karşılamak için alternatif çözümler arayan veri merkezi şirketlerini gözlemleyen sektördeki diğer kişiler tarafından da yankılandı.

Büyük bir veri merkezi geliştiricisi olan ve 2,5 gigawatt kapasiteye sahip Aligned, odak noktasını arazi satın almaktan agresif bir şekilde güç kaynaklarını güvence altına almaya kaydırdı. Şirketin Baş İnovasyon Sorumlusu Phill Lawson-Shanks, hazır enerji varsayımının yanlış olduğunu ve şimdi şirketin operasyonlarına güç sağlamak için küçük modüler reaktörler de dahil olmak üzere farklı seçenekleri araştırdığını ifade etti.

Yapay zeka teknolojilerinin enerji talepleri oldukça yüksektir; chatbot gibi uygulamalar geleneksel internet aramalarına kıyasla çok daha fazla elektrik gerektirmektedir. Ulusal Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Örgütü’nden Michael Keyser, yeni enerji tesislerinin hızlı bir şekilde inşa edilmesinin zorluğuna dikkat çekerek, bu durumun teknoloji şirketlerini kendi enerji satın alma stratejilerini izlemeye ittiğini belirtti.

Geleneksel düzenlemeye tabi enerji kuruluşları da, özellikle güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebin artmasıyla birlikte, sistemlerini genişletme konusunda zorluklarla karşılaşıyor. Ancak bazıları teknoloji şirketlerinin artan talebini büyüme için bir fırsat olarak görüyor. NorthWestern Energy’den Brian Bird, teknoloji şirketlerinin enerji üretiminde öncülük etmesinin potansiyel faydalarını vurguladı.

Zirvedeki tartışmalar, enerji ve teknolojinin artan kesişiminin ve yapay zeka ve diğer yüksek talep gören teknolojilerdeki gelişmeleri desteklemek için daha sağlam ve duyarlı bir enerji altyapısına duyulan ihtiyacın altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.