ABD’de özel sektör istihdam artışı Şubat ayında beklentilerin altında kaldı

Çarşamba günü açıklanan ADP İstihdam raporuna göre, Şubat ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde özel sektör bordrolarındaki büyüme ekonomistlerin beklentilerinin biraz altında kaldı. Rapor, özel sektörde 140,000 istihdam artışına işaret ederken, bu rakam tahmin edilen 150,000 istihdam artışından daha azdı.

Şubat ayındaki artış, ilk olarak 107,000 olarak bildirilen Ocak ayındaki 111,000’lik yukarı yönlü revize edilmiş istihdam artışını takip etti. Stanford Dijital Ekonomi Laboratuarı ile ortaklaşa hazırlanan ADP raporu, Cuma günü açıklanacak olan Çalışma Bakanlığı’nın daha kapsamlı istihdam raporundan önce geliyor.

Tarihsel olarak ADP raporu, resmi istihdam verilerine kıyasla işgücü piyasasındaki yavaşlamayı olduğundan fazla tahmin etme eğilimi göstermiştir. Çalışma Bakanlığı’nın yayınlayacağı raporu bekleyen ekonomistler, Şubat ayında özel sektörde istihdamın 160,000 artmasını ve Ocak ayında 317,000 olan istihdam artışının azalmasını bekliyor.

Toplam tarım dışı istihdamın ise bir önceki ayki 353,000’lik artışın ardından 200,000’lik bir artış göstereceği tahmin ediliyor. İşsizlik oranına ilişkin tahminler değişmeyerek %3,7’de kalırken, yıllık ücret artışının Ocak ayındaki %4,5’ten biraz yavaşlayarak %4,4’e gerileyeceği öngörülüyor. Önümüzdeki Çalışma Bakanlığı raporu, istihdam eğilimlerinin daha doğru bir göstergesi olarak kabul ediliyor ve politika yapıcılar ve yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.