ABD’de hanehalkı borcu yükseldi

ABD’de hanehalkı borcu, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,3 artarak 17,29 trilyon dolara yükseldi.

ABD Merkez Bankası (Fed) New York şubesince hazırlanan 2023’ün üçüncü çeyreğine ilişkin Hanehalkı Borcu ve Kredi Raporu, Amerikalıların toplam hanehalkı borcunun yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1,3 artarak 17,29 trilyon dolara ulaştığını ortaya koydu.

Bu dönemde hanehalkı borcu 228 milyar dolarlık bir artış kaydederken, yıllık bazda ise 786 milyar dolarlık bir artış görüldü. Amerikalıların hanehalkı borcunda en büyük payı, üçüncü çeyrek itibarıyla 12,14 trilyon dolarla konut kredileri aldı.

Konut kredisi borcu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla 126 milyar dolar arttı ve yıllık bazda 471 milyar dolarlık artış kaydetti. Diğer önemli borç kalemleri ise 1,6 trilyon dolarla öğrenci kredileri, 1,59 trilyon dolarla otomobil kredileri ve 1,08 trilyon dolarla kredi kartları olarak sıralandı.

Kredi kartı borçları bu dönemde yüzde 4,7’lik bir artış göstererek 1,08 trilyon dolara ulaştı. Ayrıca, kredi kartı borçlarındaki yıllık artış 154 milyar dolarla 1999’dan bu yana en büyük artışı temsil etti.

Öğrenci kredileri kaynaklı borçlar çeyreklik bazda 30 milyar dolar, yıllık bazda ise 25 milyar dolar artış gösterdi. Otomobil kredileri kaynaklı borçlar ise bu dönemde 13 milyar dolar artarken, yıllık bazda 71 milyar dolarlık artış kaydetti.

New York Fed Ekonomik Araştırma Danışmanı Donghoon Lee, kredi kartı borçlarında yaşanan artışı, tüketici harcamalarındaki güçlü büyüme ve reel ekonomideki büyüme ile uyumlu olduğunu belirtti. Ayrıca, kredi kartı temerrüt oranlarının artışının geniş bir kesime yayıldığına dikkat çekerek, özellikle Y kuşağı ve otomobil veya öğrenci kredisi borcu olanlar arasında belirgin olduğunu vurguladı.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.