ABD yaptırımları Rus petrolünü dört tankere hapsetti

LSEG’in verilerine göre, ABD’nin İran’la ilgili yeni yaptırımlarının ardından Rus petrolü ve ürünleri şu anda denizde dört tankerde mahsur kalmış durumda. Söz konusu yaptırımlar 4 Nisan’da açıklanmış ve İran ordusu için mal taşımacılığı yaptıkları gerekçesiyle Oceanlink Maritime DMCC adlı denizcilik firmasını ve gemilerini hedef almıştı.

Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yaptırımlar, ABD’nin İran’ı izole etme ve vekil grupları finanse etme ve Rusya’nın Ukrayna’daki askeri faaliyetlerini destekleme kabiliyetini bozma stratejisinin bir parçası. Yaptırım uygulanan gemiler listesinde Şubat ve Mart aylarında petrol ürünleri yükleyen üç yakıt tankeri ve Nisan ayı başında Rus petrolünü alan bir ham petrol tankeri de yer alıyor.

Etkilenen tankerlerden biri olan çok büyük ham petrol taşıyıcısı (VLCC) Anthea, yaklaşık 200.000 metrik ton Rus Ural ham petrolü ile yüklendi. Petrol, Mart ayı sonlarında Yunanistan yakınlarındaki Laconian Körfezi açıklarında diğer iki gemiyle gemiden gemiye transfer yoluyla yüklenmiştir. Anthea Nisan başından bu yana Süveyş Kanalı’nda demirli bulunuyor.

Bir diğer tanker olan Elsa ise Mart ayında Yunanistan’ın Kalamata limanı yakınlarından 100.000 metrik ton akaryakıt aldıktan sonra şu anda Singapur açıklarında demirlemiş durumda. Yakıt Rusya’nın St Petersburg ve Ust-Luga limanlarından temin edildi. United Against Nuclear Iran Genelkurmay Başkanı Claire Jungman hem Anthea hem de Elsa’nın hareketlerini doğrulayarak Elsa’nın 2021’den bu yana 9 milyon varilden fazla İran ham petrolü ya da akaryakıtının çeşitli varış noktalarına taşınmasında rol oynadığını belirtti.

Rusya’nın Baltık limanlarından 100.000 ton akaryakıt yüklenen üçüncü gemi Hebe de Süveyş Kanalı’na doğru yol alıyor, ancak nihai varış noktası henüz bilinmiyor.

Son olarak NYSE:BAX’a bağlı Baxter tankeri Karadeniz’deki Novorossiisk limanından Hindistan’a gitmek üzere nafta taşıyordu. Tanker 5 Nisan’dan bu yana Umman Denizi’nde sürükleniyordu.

Jungman, İran’ın ordusuyla bağlantılı gemilere yönelik son yaptırımların önemli bir değişimi temsil ettiğini ve daha önce İran’a yönelik yaptırımlardan kaçan bazı gemilerin şimdi Rusya ile bağlantıya geçtiğini vurguladı. Dünyanın dört bir yanındaki limanlar yaptırımları ihlal etmenin sonuçlarından kaçınmak için bu gemilerin girişini reddedebileceğinden, bu gemiler şimdi önemli zorluklarla karşı karşıya.

Rus petrol tedarikçilerinin yaptırım uygulanan bu gemileri ya da Oceanlink Maritime DMCC tarafından sağlanan gemileri kullanmaktan kaçınması bekleniyor ki bu da Rus petrol ticaretinde yer alan sınırlı nakliye kapasitesini daha da daraltabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.