ABD temel sermaye malları siparişleri Mart ayında ılımlı bir artış gösterdi

Mart ayında, ABD’de üretilen temel sermaye malları siparişleri mütevazı bir artış göstererek, işletmelerin ekipman yatırımlarının yılın ilk çeyreğinde durgun olabileceğini gösterdi. Ticaret Bakanlığı Nüfus Sayım Bürosu Çarşamba günü, iş dünyasının harcama planlarının önemli bir göstergesi olan uçak hariç savunma dışı sermaye malları siparişlerinin %0,2 oranında arttığını bildirdi. Bu rakam, Şubat ayı rakamlarının aşağı yönlü revize edilmesinin ardından geldi ve ilk başta bildirilen %0,7’lik artış yerine %0,4’lük bir artış gösterdi.

Sonuçlar, çekirdek sermaye malları siparişlerinde %0,2’lik bir artış bekleyen ekonomistlerin tahminleriyle örtüştü. Federal Rezerv’in enflasyonu düşürmek amacıyla Mart 2022’den bu yana faiz oranlarını 525 baz puan artırması, işletmelerin ekipman harcamalarını etkiledi. Bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimine gidilmesi beklenirken, süregelen enflasyon ve güçlü ekonomi nedeniyle kesin zamanlama belirsizliğini koruyor.

GSYH’nin ekipman harcamaları bileşenini oluşturan temel sermaye malları sevkiyatları, Şubat ayındaki %0,6’lık düşüşün ardından %0,2’lik bir artışla geri dönüş yaptı. Savunma dışı sermaye malları siparişleri %5,4 artarken, bu malların sevkiyatı Şubat ayındaki %2,4’lük artışın ardından %1,5 düştü.

Hükümet Perşembe günü ilk çeyreğe ilişkin GSYH ön tahminini açıklayacak. Ekonomistler bir önceki yılın dördüncü çeyreğindeki %3,4’lük büyümeye kıyasla GSYH’nin son çeyrekte yıllık bazda %2,4 oranında büyüdüğünü tahmin ediyor. İşletmelerin ekipman harcamalarının, iki çeyrek üst üste yaşanan daralmanın ardından hafif bir toparlanma göstermesi bekleniyor.

Ekonominin %10,4’ünü oluşturan imalat sektörü toparlanma sinyalleri veriyor. En az üç yıl dayanması beklenen ürünleri içeren dayanıklı mal siparişleri Mart ayında %2,6 oranında artmıştır. Bu, Şubat ayı için bildirilen %0,7’lik artışa göre önemli bir düzeltmedir ve daha önce belirtilen %1,3’lük artıştan aşağı doğru bir revizyondur.

Institute for Supply Management anketinden elde edilen son veriler imalat sektörünün Mart ayında son bir buçuk yıldır ilk kez genişlediğini göstermiştir. İmalat sektöründeki bu olumlu dönüş, ekonominin genelinde kademeli bir güçlenmeye işaret edebilir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.