ABD stoklarının tahminlerin altında kalmasıyla petrol fiyatları mütevazı artışlar kaydetti

ABD ham petrol stoklarının geçtiğimiz hafta beklenenden daha az arttığını ve yakıt stoklarında önemli düşüşler olduğunu gösteren verilerin ardından petrol fiyatları bugün hafif bir artış yaşadı. Brent ham petrol vadeli işlemleri 15 sent artışla varil başına 83,11 dolara ulaşırken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 18 sent artışla varil başına 79,31 dolara yükseldi.

Fiyat artışı, Çarşamba günü ham petrol stoklarının üst üste altıncı hafta arttığını gösteren bir raporun ardından gelen %1’lik kazancın ardından geldi. Ancak, 1,4 milyon varillik artış analistlerin tahmin ettiği 2,1 milyon varillik artıştan daha küçüktü. Ayrıca, Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) benzin ve distile ürün stoklarının beklenenden daha fazla düştüğünü açıkladı.

Bu gelişmeler ışığında, ABD dolarının gücünün yakın vadede devam etmesi bekleniyor. Piyasa katılımcıları, ABD Merkez Bankası’nın ilk faiz indiriminin yılın ikinci yarısına ertelenebileceği ihtimaline hazırlanıyor. Bu düşünce, döviz stratejistleri arasında yakın zamanda yapılan bir ankete de yansımıştır.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının bu yıl gösterge faiz oranını düşürmeyi planladığını ancak enflasyon konusunda ilerlemenin devam etmesinin garanti olmadığını ifade etti.

Yatırımcıların gözü de Çin ticaret verilerinde. Pekin’in bu yıl %5 civarında GSYH büyümesi hedeflemesine rağmen, analistler arasında şüphecilik var. Çin’in ithalat ve ihracatının son dönemdeki performansı, ticaretin ekonomik büyümeye önemli ölçüde katkıda bulunmayabileceğini gösteriyor.

Dünyanın önde gelen petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, arz kısıtlamalarına yanıt olarak fiyatlarını ayarladı. Ticaret kaynaklarına göre, Nisan ayında Asya’ya satılan amiral gemisi Arab Light ham petrolünün varil fiyatı Umman/Dubai ortalamasının 1,70 dolar üzerinde belirlendi. Bu hamle petrol arz piyasasındaki mevcut sıkışıklığı yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.