ABD savunma için kobalt rezervlerini artırmayı düşünüyor

Ulusal güvenliği arttırmak ve başta Çin olmak üzere yabancı kaynaklara bağımlılığı azaltmak amacıyla ABD hükümeti savunma stoklarına daha fazla kobalt ekleme olasılığını araştırıyor. Savunma Lojistik Ajansı (DLA) bu girişimin ön saflarında yer alıyor ve Ekim 2023’te başlayıp Eylül 2024’te sona erecek mali yıl için son stoklama planlarında yer almamasına rağmen gelecekteki alımları değerlendirebilir.

Füze üretimi, havacılık bileşenleri ve iletişim sistemleri dahil olmak üzere çeşitli savunma uygulamaları için kritik bir malzeme olan kobalt, aynı zamanda enerji dönüşümünün merkezinde yer alan elektrikli araç bataryalarının da hayati bir bileşenidir. DLA’nın son stok planına kobaltı dahil etmeme kararı, özellikle de Mayıs 2022’den bu yana fiyatın %60’lık önemli bir düşüşle pound başına yaklaşık 16 dolara gerilemesi göz önüne alındığında, piyasa için sürpriz oldu.

DLA sözcüsü Joe Yoswa, Ulusal Savunma Stokları’nın (NDS) stoklama gereksinimlerini belirlemek için iki yılda bir tedarik zinciri değerlendirmeleri yoluyla yürütüldüğünü belirterek kurumun pozisyonunu netleştirdi. Şu anda kobalt stoklamayı gerektirecek bir zafiyet arz etmemektedir. Ancak Yoswa, NDS’nin savunma amaçlı olduğunu ve emtia fiyatları gibi ekonomik hususlardan etkilenmediğini vurguladı.

Kobalt stoklamasının yeniden değerlendirilmesi kısmen Eylül 2022’de gönderilen ve Savunma Bakanlığı’nı yurt içinde rafine edilmiş kobalt alımına öncelik vermeye çağıran bir kongre mektubu ile teşvik edildi. Temsilciler Byron Donalds, Don Bacon, Eric A. “Rick” Crawford, Kevin Hern ve Markwayne Mullin tarafından imzalanan mektupta, ABD’nin başta Çin olmak üzere yurtdışından gelen rafine kobalta olan bağımlılığına dikkat çekilerek, ABD rezervlerinin güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Kongre Üyesi Bacon’ın sözcüsü, kobalt da dahil olmak üzere kritik minerallerin yerli kaynaklarının agresif bir şekilde güvence altına alınması konusundaki tutumunu doğruladı. Mektupta ayrıca, Soğuk Savaş döneminde yaklaşık 13.000 ton olan NDS içindeki kobalt rezervlerinin, ABD’nin yıllık tüketiminin sadece yüzde 5’ine tekabül eden 333 tona kadar düştüğüne dikkat çekildi.

Darton Commodities’e göre küresel kobalt piyasasına, geçen yıl küresel arzın %77’sini ya da 170.000 tondan fazlasını karşılayan ve çoğunluğu işlenmek üzere Çin’e ihraç edilen Demokratik Kongo Cumhuriyeti hakimdir.

NDS’deki mevcut kobalt miktarına ilişkin sorulara yanıt olarak Yoswa, güvenlik nedeniyle belirli rakamları açıklamayı reddetti ancak stokta %99,8 oranında saf kobalt bulunduğunu doğruladı.

Bu gelişme, elektrikli araç satışlarının yavaşlaması ve kobalt gerektirmeyen yeni batarya kimyalarının ortaya çıkması nedeniyle kobalt fiyatlarının düşük kalmasının beklendiği bir dönemde gerçekleşti. Buna ek olarak, Jervois Global’in geçen yıl Mart ayında Idaho’daki kobalt operasyonlarının nihai inşaatını durdurma kararı, ki bu ABD’deki tek birincil kobalt madeni olacaktı ve yıllık 2,000 metrik ton üretim bekleniyordu, kobalt üreticileri için zorlu fiyat ortamını yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.