ABD petrol stoklarındaki artış beklentisi OPEC’le ilgili iyimserliği azalttı

Investing.com – Petrol fiyatları Asya ticaretinde hafif bir düşüş yaşadı ve ABD stoklarındaki haftalık büyük artış ve İsrail ile Hamas arasındaki olası ateşkes işaretlerinin baskısı altında kaldı.

Fiyatlar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) mevcut arz kesintisi hızını 2024 sonuna kadar sürdürebileceğini ve küresel arzı sınırlı tutabileceğini öne süren medya raporlarının ardından önceki seanstan güçlü kazançlar elde etti.

Ancak OPEC+’ya ilişkin iyimserlik, ABD petrol stoklarında büyük bir artış olduğunu gösteren endüstri verileriyle karşılanırken ham petrol fiyatları, 2024’te şimdiye kadar belirlenen 75 ila 85 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Nisan vadeli Brent ham petrol %0,4 düşüşle 83,31 dolara, WTI %0,3 düşüşle 78,58 dolara geriledi.

Piyasalar bu hafta, ABD enflasyonu ve faiz oranlarının seyrini ölçmek için önemli PCE fiyat endeksi verilerine hazırlanırken ham petrol de dolardaki güçlenmenin baskısı altında kaldı.

API verileri ham petrol stoklarında büyük bir artış olduğunu gösteriyor

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerine göre ABD’nin ham petrol stokları, 22 Şubat haftasında 8,4 milyon varil artış göstererek analistlerin 1,8 milyon varillik artış beklentilerinin çok üzerinde bir yükseliş kaydetti.

Bu rakam, rekor seviyedeki üretim ve nispeten durgun yakıt tüketimi nedeniyle ABD piyasalarının iyi tedarik edildiğini gösteriyor.

Yine de uzun bir kış tatilinin ardından bir dizi rafinerinin yeniden faaliyete geçmesiyle ABD’de piyasaların önümüzdeki haftalarda sıkılaşması bekleniyor.

API verileri genellikle resmi envanter verilerinden gelecek benzer bir verinin habercisi olsa da son haftalarda bu verilerden biraz farklılaştı.

Biden İsrail’in Ramazan ateşkesini kabul ettiğini söyledi

Basında yer alan haberlere göre ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Müslümanların kutsal Ramazan ayı dolayısıyla Gazze’deki çatışmaları bir aydan fazla süreyle durdurmayı kabul ettiğini söyledi.

İsrailli ve Hamaslı yetkililer Biden’ın yorumlarını önemsemedi. Ancak eş zamanlı olarak Hamas yetkililerinin de Paris’te ABD, Katar ve Mısır tarafından sunulan yeni bir ateşkes önerisini inceledikleri görüldü.

İsrail-Hamas savaşı son aylarda, özellikle de Orta Doğu’da uzun süreli bir çatışmanın küresel petrol arzını sekteye uğratacağı korkusuyla, petrol fiyatlarına destek oldu.

Yemenli Husilerin Kızıldeniz’deki gemilere yönelik devam eden saldırıları da küresel nakliye rotalarını kesintiye uğrattı ve Avrupa ile Asya’daki bazı petrol teslimatlarını geciktirdi.

ANZ analistleri fiziki petrol piyasalarının sıkılaşacağını düşünüyor

ANZ analistleri, sabah yayımladıkları bir notta ABD’deki güçlü rafineri talebinin, ABD petrol ihracatına yönelik yüksek talebin ve spot petrol ile bir aylık vadeli işlemler arasındaki farkın açılmasının, önümüzdeki aylarda daha sıkı fiziki piyasalara işaret ettiğini ve bunun petrol fiyatları için olumlu bir eğilim olduğunu yazdı.

Yeni Ay Yılı tatili sırasında artan talep nedeniyle Çinli spot alıcıların da arttığına dikkat çekilirken OPEC+ tarafından arz kesintilerinin uzatılması olasılığının, bu yılın ilerleyen dönemlerinde daha da sıkı piyasaların habercisi olduğu belirtildi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.