ABD-Meksika demiryolu köprüsünün kapatılması kümes hayvanı ticaretini vurabilir

Meksikalı kümes hayvanı çiftçileri, iki ABD-Meksika demiryolu köprüsünün kapatılmasının ardından ticarete olası yansımaları konusunda alarm veriyor. Pazar günü Teksas’taki ABD yetkilileri tarafından başlatılan kesinti, göçmen kaçakçılığındaki artışı engellemeyi amaçlıyor. Ulusal Kanatlı Hayvan Üreticileri Birliği’ne (UNA) göre, Eagle Pass ve El Paso’daki etkilenen köprüler Meksika’nın kanatlı hayvan endüstrisi için hayati önem taşıyan ithalat için kilit kanallar.

Meksika’daki en büyük canlı hayvan yemi tüketicisi olan bir sektörü temsil eden UNA, sektörün büyük ölçüde ithal yem bileşenlerine dayandığını vurguladı. Özellikle, Meksika’nın sarı mısırının %25’i ve soya fasulyesi ezmesinin %63’ü, her ikisi de esas olarak kümes hayvanı yeminde kullanılıyor, bu geçişler yoluyla taşınıyor. Dolayısıyla geçişlerin kapatılması, bu temel malzemelerin istikrarlı bir şekilde tedarik edilmesini tehdit ediyor.

Yaşanan aksaklık karşısında UNA, Meksika hükümetine bir müdahale çağrısında bulundu. Sendika, yetkilileri demiryolu geçişlerinin yeniden açılmasını hızlandırmak için görüşmelere katılmaya çağırıyor. Uzun süreli bir kapanmanın, Meksika’nın dünya çapında ilk beş üreticiden biri olduğu tavuk ve yumurta üretimini etkileyebileceği uyarısında bulunuyorlar.

Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) son zamanlarda Arizona’daki Lukeville giriş limanı, San Diego’daki bir yaya girişi ve Eagle Pass’taki bir araç geçişi de dahil olmak üzere benzer kapatmalar uygulamaktadır. Bu önlemler, sınırdaki göç ve güvenlik endişelerini yönetmeye yönelik daha geniş kapsamlı çabaların bir parçasıdır. Kümes hayvanı çiftçilerinin başvurusu, güvenlik önlemleri ile komşu ülkeler arasındaki ekonomik karşılıklı bağımlılık arasındaki hassas dengenin altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.