ABD inşaat harcamaları Ocak ayında düştü, kamu projeleri gecikti

Ticaret Bakanlığı’nın Cuma günü açıkladığı rapora göre, ABD’de Ocak ayında inşaat harcamaları şaşırtıcı bir şekilde düşüş gösterdi.

0.2’lik düşüş, %0.2’lik bir artış bekleyen ekonomistlerin beklentileriyle çelişti. Bu gerilemeye rağmen, Ocak ayına ilişkin yıllık rakam inşaat harcamalarında %11,7’lik bir artış olduğunu gösterdi.

Aralık ayı verilerinin revize edilmesiyle daha önce %0,9 olarak açıklanan büyüme %1,1 ile daha güçlü bir artış göstermiştir.

Özel inşaat harcamaları Ocak ayında %0,1’lik hafif bir artış gösterse de, bu Aralık ayındaki %0,8’lik artışa kıyasla yavaşlama anlamına gelmektedir. Konut inşaatı yatırımları bir önceki ayki %1,4’lük artışın ardından %0,2’lik daha yavaş bir hızla da olsa yükselmeye devam etti. Özellikle, yeni müstakil ev inşaat projelerinde %0,6’lık bir büyüme yaşanmıştır.

Konut piyasası kısıtlı arz tarafından desteklenmeye devam ederken, artan mortgage oranları nedeniyle ilk kez ev sahibi olma hayali birçok alıcı için daha da zorlaşıyor. İpotek finansmanı kuruluşu Freddie Mac tarafından bildirildiği üzere, 30 yıllık sabit faizli bir ipoteğin ortalama oranı, yıl başında %6,62 iken şu anda %7’nin biraz altında. Her ne kadar bu oranlar Ekim ayı sonunda %7,79 ile 2000 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış olsa da potansiyel alıcılar için zorluk teşkil etmeye devam ediyor.

Hükümet verilerine göre dördüncü çeyrekte satışa sunulan konut sayısı sadece 757.000 olup, bu rakam salgın öncesi 1,145 milyon adetlik arz ile tam bir tezat oluşturmaktadır.

Çok aileli konut projelerinin harcamaları Ocak ayında %0,4 oranında azaldı. Bu projelerin önemli bir kısmının halihazırda devam ediyor olması nedeniyle, toparlanma beklentileri sınırlı görünüyor.

Konut dışı özel inşaat harcamaları da %0,1’lik hafif bir düşüşle gerilemiştir. Ancak imalat sanayi inşaat projeleri, Biden yönetiminin ABD’de yarı iletken üretimini teşvik etme politikasının faydalarını görmeye devam ederek %2,0’lik bir artış kaydederek bu eğilimi tersine çevirdi.

Kamu inşaat projelerinin durumu ise iyi olmadı ve harcamalar Aralık ayındaki %2,0’lik artışın ardından %0,9 oranında azaldı. Eyalet ve yerel yönetim harcamaları %1,0 oranında düşerken, federal hükümet proje harcamaları %0,2 oranında azaldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.