ABD enflasyonu gevşedi, Ocak ayında 2021’den bu yana en küçük yıllık artış görüldü

Ocak ayında ABD’de fiyatlar hizmet maliyetlerindeki önemli artışa bağlı olarak yükselirken, yıllık enflasyon oranı son üç yılın en düşük artışını kaydetti.

Bu eğilim, Federal Rezerv’in yıl ortasında faiz oranlarını düşürmeyi düşünebileceğine işaret etse de, hizmet fiyatlarındaki aylık %0,6’lık güçlü artış nedeniyle kesin zamanlama belirsizliğini koruyor.

Ticaret Bakanlığı Ocak ayı için kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksinde %0,3’lük bir artış bildirdi. Bu, Aralık ayı verilerinin aşağı yönlü revize edilmesini takiben gerçekleşmiş olup, başlangıçta rapor edilen %0,2’lik artış yerine %0,1’lik bir artışa işaret etmiştir.

Enerji maliyetlerindeki %1,4’lük düşüşün etkisiyle mal fiyatlarındaki %0,2’lik düşüş, gıda fiyatlarındaki %0,5’lik artışla tezat oluşturmuştur.

Geçtiğimiz yıl PCE enflasyon oranı %2,4 artarak Şubat 2021’den bu yana en küçük 12 aylık artışa işaret ederken, Aralık ayındaki %2,6’lık artışa göre düşüş gösterdi. Veriler, ekonomistlerin tipik yıl başı fiyat artışlarına bağladığı ve Şubat ayına taşınması beklenmeyen geçtiğimiz ayki tüketici ve üretici fiyat artışlarıyla uyumludur.

Volatil gıda ve enerji bileşenleri hariç tutulduğunda, çekirdek PCE fiyat endeksi Aralık ayındaki revize edilmiş %0,1’lik artışın ardından Ocak ayında %0,4 artarak bir önceki yılın Şubat ayından bu yana en önemli aylık artışı kaydetmiştir.

Yıllık bazda ise çekirdek enflasyon Aralık ayındaki %2,9’luk artışın ardından Ocak ayında %2,8 ile Mart 2021’den bu yana en düşük yıllık artışı kaydetti. Federal Rezerv, %2’lik enflasyon hedefine doğru ilerlemeyi ölçmek için PCE fiyat endeksini izliyor ve enflasyonu bu hedefe geri getirmek için aylık enflasyon değerlerinin %0,2 olması gerekiyor.

ABD borsaları yükselişle açıldı, dolar diğer para birimleri karşısında zayıfladı ve Hazine getirileri düştü.

ABD ekonomisinin önemli bir itici gücü olan tüketici harcamaları Aralık ayındaki %0,7’lik artışın ardından %0,2 oranında artmıştır. İşgücü piyasasının gücü, devam eden ücret artışları yoluyla harcamaları desteklemeye devam ediyor. Kişisel gelir, sosyal güvenlik alıcıları için %3,2’lik bir yaşam maliyeti ayarlaması da dahil olmak üzere hükümet transferleri nedeniyle %1,0 oranında önemli bir artış gösterirken, ücretlerin kendisi de %0,4 oranında artmıştır.

Çalışma Bakanlığı ayrı bir raporda, Cumartesi günü sona eren hafta için ilk işsizlik maaşı başvurularının 13.000 artarak mevsimsellikten arındırılmış 215.000’e yükseldiğini belirtti. Bu rakam ekonomistlerin 210.000 başvuru tahmininden biraz daha yüksekti. Yılın başındaki kayda değer işten çıkarmalara rağmen, başvurular hala tarihsel olarak düşük seviyelerde.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.