ABD enerji sektörü 2024’te daha fazla anlaşma için hazırlanıyor

ABD enerji piyasası, sektörün 250 milyar dolarlık bir satın alma çılgınlığına giriştiği bir yılın ardından, konsolidasyon faaliyetlerinde önemli bir artışa tanık oluyor. Sektör uzmanları bu eğilimin devam edeceğini ve daha fazla işlemin gerçekleşeceğini öngörüyor.

Konsolidasyon dalgası, petrol ve gaz üreticilerinin bir yandan hissedar getirileri için nakit yaratmaya odaklanırken diğer yandan stoklarının ömrünü uygun maliyetle uzatma arzusundan kaynaklanıyor. Federal Reserve Bank of Dallas tarafından Aralık ayında yapılan bir ankete göre, enerji yöneticilerinin çoğunluğu önümüzdeki iki yıl içinde 50 milyar dolar veya daha fazla değerde ek petrol işlemlerinin ortaya çıkacağını öngörüyor.

Enverus’un verileri, 2023 yılında kamu şirketlerinin 39 özel şirketi satın alarak sektörün dinamiklerinde kayda değer bir değişime işaret ettiğini ortaya koyuyor.

ABD petrol ve gaz sektöründe bu yıl için aşağıdaki anlaşmalar onaylandı:

Enerplus Corp (NYSE:ERF), Chord Energy’yi nakit ve hisse senedi karışımı olarak 3,84 milyar dolara satın almayı kabul etti ve işlemin 2024 ortalarında tamamlanması bekleniyor.

Diamondback Energy (NASDAQ:FANG), Endeavor Energy Resources’ı nakit ve hisse senedini birleştirerek 26 milyar dolarlık dev bir anlaşmayla devralmaya hazırlanıyor ve işlemin 2024’ün dördüncü çeyreğinde tamamlanmasını hedefliyor.

APA Corp ve Callon Petroleum (NYSE:CPE), 2024’ün ikinci çeyreğinde tamamlanması beklenen, 4,5 milyar dolar değerindeki tamamı hisse senedinden oluşan bir anlaşmayla birleşiyor.

Chesapeake Energy, Southwestern Energy (NYSE:SWN) ile yine 2024’ün ikinci çeyreğinde tamamlanması planlanan 7,4 milyar dolarlık bir anlaşmayla güçlerini birleştirecek.

Talos Energy ve QuarterNorth Energy, 2024’ün ilk çeyreğinin sonunda tamamlanması öngörülen nakit ve hisse senedi içeren 1,29 milyar dolarlık bir anlaşmaya vardı.

Sunoco, NuStar Energy ile 7,3 milyar dolar değerinde tamamı hisse senedinden oluşan ve 2024’ün ikinci çeyreğinde tamamlanması planlanan bir işlemle birleşmeye hazırlanıyor.

California Resources, Aera Energy’yi 2,1 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alacak ve anlaşmanın 2024’ün ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

Son olarak, 2024’ün dördüncü çeyreği için 5,5 milyar dolarlık tamamı hisse senedinden oluşan bir anlaşma masada, ancak ilgili taraflar açıklanmadı.

Equitrans Midstream Corp (NYSE:EQT) da konsolidasyon trendine, detayları henüz açıklanmayan tamamı hisse senedine dayalı bir anlaşmayla katılıyor.

Bu stratejik hamleler ABD enerji sektörünü yeniden şekillendirirken, şirketler gelişen enerji ortamına yanıt olarak pazardaki konumlarını güçlendirmeyi ve varlık portföylerini optimize etmeyi amaçlıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.