ABD enerji fiyatları Mart ayında genel enflasyonu geride bırakarak yükseldi

Mart ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde enerji fiyatlarında önemli bir artış yaşanmış olup, elektrik ve benzin fiyatları bu artışın başını çekmiştir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre elektrik fiyatları %0,9 oranında artarken, benzin fiyatları %1,7 oranında daha büyük bir artış gösterdi. Bu artış, enerji sektörünün aynı dönem için genel enflasyon oranını aşan bir büyüme oranı yaşamasına neden olmuştur.

Kentsel tüketicilerin tüketim mal ve hizmetlerinden oluşan bir piyasa sepeti için ödedikleri fiyatlarda zaman içinde meydana gelen ortalama değişimi ölçen daha geniş kapsamlı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) geçen ay %0,4 oranında artmıştır. Bununla birlikte, elektrik, benzin, akaryakıt ve diğer ilgili mal ve hizmetleri kapsayan enerji sektörüne bakıldığında, %1,1’lik daha belirgin bir artış olduğu görülmektedir.

Son bir yıllık performans incelendiğinde enerji fiyatlarının %2,1 oranında arttığı görülmektedir. Bu oran aynı 12 aylık dönem için %3,5 olan genel enflasyon oranının hala altındadır. Daha da ayrıntılandırıldığında, benzin fiyatları geçtiğimiz yıl %1,3 oranında artarken, elektrik %5’lik daha önemli bir artış göstermiştir.

Elektrik maliyetlerindeki artış eğilimi kısmen veri yoğun işleme ve üretime yönelik artan talebe bağlanabilir. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki elektrik şebekelerinin yenilenebilir enerji kaynaklarını ve iletim hatlarını içerecek şekilde genişletilmesinde kayda değer gecikmeler yaşanmıştır. Bu faktörler tüketiciler için elektrik faturası artışlarının hızlanmasına katkıda bulunmuştur.

Benzin cephesinde ise fiyatlar, ham petrol maliyetlerindeki artıştan ve ABD’deki petrol rafineri faaliyetlerindeki yavaşlamadan etkilenmiştir. Bu faktörlerin bir araya gelmesi yakıt arzının daralmasına yol açarak benzin fiyatlarını daha da yukarı çekti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.