ABD bankalarının çeyreklik düşüş bildirmesi bekleniyor; teknoloji devleri kâr artışını destekleyecek

Yatırımcılar, JPMorgan (NYSE:JPM), Citi, Wells Fargo (NYSE:WFC) gibi büyük ABD bankaları ile birlikte bugün odaklarını ABD’nin ilk çeyrek kurumsal kazanç sezonuna çeviriyor. State Street(NYSE:STT), BlackRock NYSE:BLK (NYSE:BLK) ile birlikte henüz raporlama yapmadı. Bu finans kuruluşlarının üç aylık karlarını biraz daha düşük açıklamaları bekleniyor. Ancak, Federal Rezerv politikasına ilişkin beklentilerdeki son değişiklikler göz önüne alındığında, dikkatler faiz geliri tahminlerine yönelebilir.

Teknoloji şirketlerinin ilk çeyrekte kâr artışında S&P 500 endeksine liderlik etmesi bekleniyor, ancak öngörülen %5’lik yıllık kazanç artışı yılın başındaki ilk tahminlerden daha düşük. Dün, başta NASDAQ:AAPL (Apple (NASDAQ:AAPL)) olmak üzere teknoloji hisseleri, yapay zeka odaklı çiplerle Mac modellerinin planlı bir şekilde elden geçirileceği haberinin ardından piyasadaki toparlanmaya öncülük etti. Buna karşılık Morgan Stanley (NYSE:MS), varlık yönetimi bölümüyle ilgili düzenleyici soruşturma raporları nedeniyle %5’lik bir düşüş yaşadı.

Mart ayına ilişkin ABD üretici fiyatları verisinin agresif faiz artırımlarına ilişkin endişeleri azaltmasının ardından S&P 500’ün %0,7 yükselmesinin ardından piyasanın genel havasında iyileşme görüldü. New York Fed Başkanı John Williams’ın para politikasında acil bir ayarlamaya gerek olmadığını belirtmesi, Fed vadeli işlemlerinin yeniden ayarlanmasına yol açtı ve şimdi Eylül ayından itibaren iki faiz indirimi olasılığına işaret ediyor.

Hazine getirileri yılın en yüksek seviyelerinden geri çekildi ve iki yıllık getiriler bugün %4,90’ın biraz üzerine yerleşti. Getirilerdeki bu gerileme, İsrail’in Suriye büyükelçiliğine yaptığı saldırıya İran’ın vereceği yanıtın beklendiği Orta Doğu’da gerilimin arttığı bir döneme denk geldi. Altın fiyatları 2.400$ ile rekor seviyeye yükselirken, ABD ham petrolü varil başına 86$’ın üzerine çıktı.

Dolar, merkez bankası faiz ayarlamaları ve Avrupa Merkez Bankası’nın Haziran ayında faizleri düşürebileceğini belirtmesiyle 2024 yılı için bir başka yüksek seviyeye ulaştı. Alman enflasyon verilerinin önemli bir düşüş göstermesi, Alman devlet borçlanma getirilerinde düşüşe ve Avrupa hisse senetlerinde bugün %1’lik bir sıçramaya neden oldu. Bu arada Euro, bir yılı aşkın süredir en büyük üç günlük düşüşünü yaşadı.

Japon yenindeki zayıflık ve şaşırtıcı Çin ticaret verileri de doların güçlenmesine katkıda bulundu. Çin, Mart ayı ihracatında sert bir düşüş ve ithalatta azalma bildirerek hem piyasa beklentilerinin altında kaldı hem de Çin hisse senetlerini hafta için negatif bölgeye gönderdi.

Sterlin dolar karşısında son bir ayın en düşük seviyesine geriledi ve İngiltere Merkez Bankası’nın Haziran ayında faiz indirimine gidip gitmeyeceği konusunda belirsizlik var. İngiliz ekonomisi, Şubat ayında üst üste ikinci kez kaydedilen büyüme ve Ocak ayı verilerinin yukarı yönlü revize edilmesiyle toparlanma işaretleri gösteriyor.

Bugün, ABD piyasalarını etkileyebilecek önemli olaylar arasında yukarıda bahsedilen kurumsal kazanç raporları, ABD ihracat ve ithalat fiyatları, Michigan Üniversitesi’nin Nisan başı hane halkı anketi ve Federal Rezerv yetkililerinin konuşmaları yer alıyor. Ayrıca İngiltere Merkez Bankası, eski Federal Rezerv Başkanı Ben Bernanke’nin ekonomik tahmin yöntemlerine ilişkin bir değerlendirmesini yayınlayacak.

InvestingPro İçgörüleri

Yatırımcılar ABD’nin ilk çeyrek kurumsal kazanç sezonuna hazırlanırken, S&P 500 endeksi son piyasa dalgalanmalarına rağmen dayanıklılık gösteriyor. InvestingPro’nun gerçek zamanlı verileri S&P 500’ün kısa vadede hafif bir düşüş yaşadığını, 1 haftalık fiyat toplam getirisinin -%0,93 ve 1 aylık fiyat toplam getirisinin -%0,37 olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, daha geniş bir bakış açısı, 3 aylık fiyat toplam getirisinin %7,78, 6 aylık getirisinin %18,54 ve 1 yıllık getirisinin %26,01 gibi etkileyici bir oranda olmasıyla daha olumlu bir eğilim ortaya koymaktadır. Endeksin yılbaşından bugüne (YTD) fiyat toplam getirisi %8,1’dir ve piyasa daha önceki dalgalanmalardan toparlanırken yatırımcı iyimserliğini yansıtmaktadır.

S&P 500’ün bir önceki kapanışının 5199,06 USD olmasıyla birlikte bu ölçütler, kısa vadeli hareketlerin mütevazı ölçüde olumsuz olmasına rağmen orta ve uzun vadeli görünümün sağlam kaldığını göstermektedir. Bu veriler, bu çeyrekte kâr artışında başı çekmesi beklenen büyük ABD bankaları ve teknoloji şirketlerinin beklenen kazanç raporları için bir bağlam sağlayabilir.

Bir InvestingPro İpucu, yatırımcılara finansal kuruluşların faiz geliri tahminlerini yakından takip etmelerini tavsiye ediyor, çünkü bunlar Federal Rezerv politika beklentilerinin değişken olduğu mevcut ekonomik ortamda çok önemli olabilir. Bir başka ipucu da yatırım kararları verirken sadece kısa vadeli dalgalanmaları değil, daha geniş piyasa eğilimlerini göz önünde bulundurmanın önemini vurguluyor.

Piyasa analizi ve ilave içgörüler konusunda daha derinlemesine bilgi edinmek isteyenler için InvestingPro, platformunda daha fazla ipucu sunuyor. Şu anda aboneler için 24 ek InvestingPro İpucu bulunmaktadır. Bu değerli bilgilere erişmek ve yatırım stratejinizi geliştirmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden yararlanabilirsiniz.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.