AB, Macaristan ekonomisini “sabote etmeyi planlıyor” iddiası

Son olarak Birleşik Krallık merkezli Financial Times (FT) gazetesi, Budapeşte yönetiminin Ukrayna’ya destek paketini veto etmeye devam etmesi durumunda AB’nin Macar ekonomisini hedef alacağını yazdı.

Avrupa Birliği yetkililerinin iç yazışmalarına dayandırılan haberde, Ukrayna’ya destek konusunda anlaşma sağlanamaması durumunda Brüksel’in Macaristan’ın para birimini hedef alacağı ve yatırımcı güvenini azaltacak adımlar atacağı iddia edildi.

FT’nin aktardığına göre, söz konusu planın yer aldığı belgede, “1 Şubat’taki zirvede anlaşma sağlanamaması durumunda, diğer ülkelerin devlet ve hükümet başkanları Macaristan Başbakanı’nın yapıcı olmayan davranışları nedeniyle ülkenin AB fonlarından faydalanamayacağını kamuoyuna açıklayacak” dendi. Belgede ayrıca, “AB fonları olmadan, finansal piyasalar ve uluslararası şirketler Macaristan’a yatırım yapmakla daha az ilgilenecekler. Bu durum kamu açığının maliyetini hızlıca artırabilir ve para biriminin değerini azaltabilir” ifadelerine yer verildi.

“BU BİR ŞANTAJ”

Gazeteye konuşan üç AB diplomatı, birçok ülkenin Macaristan ekonomisini sabote etmeye yönelik planı desteklediğini söyledi. Diplomatlardan biri, “Durum riskli ve sonucu ağır olabilir. Bu bir şantaj” diye konuştu. Konuyla ilgili FT’ye konuşan Macaristan’ın AB Bakanı Janos Boka, herhangi bir ekonomik tehditten haberdar olmadığını ancak ülkesinin baskıya boyun eğmeyeceğini söyledi.

Boka, “Macaristan, AB fonlarına erişimle Ukrayna’ya destek arasında bir bağlantı kurmuyor ve diğer tarafların da bunu yapmasına karşı çıkıyor. Macaristan, müzakerelerde yapıcı şekilde yer aldı ve bunu yapmaya devam edecek” ifadelerini kullandı. Macar bakan, ülkesinin hayati çıkarlarına karşı olmadığı sürece taviz vermeye hazır olduklarını da vurguladı.

Macaristan hükümeti geçen ay Ukrayna’ya verilmesi planlanan 50 milyar dolarlık ek destek paketini reddetmiş, Başbakan Viktor Orban da geçen hafta düzenlenen acil durum zirvesinde gelecekte sunulacak herhangi bir destek paketine karşı çıkacaklarını söylemişti.

patronlardunyasi.com

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.