7 başlıkla geçen hafta

Yurt içi piyasalarda geride bıraktığımız hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan tarafından yapılan yılın ilk enflasyon raporu toplantısı, Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık adımı ve yaklaşık iki aydan sonra halka arzların yeniden başlaması öne çıkan başlıklar oldu.

Küresel piyasalarda geride bıraktığımız haftada ABD enflasyon verileri ve Fed’in faiz patikasına yönelik fiyatlamalar öne çıktı.

1- TCMB enflasyon tahminlerini korudu, yeni başkan şahin mesajlar verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahan, yılın ilk enflasyon raporunun sunumu için yardımcıları ile kameraların karşısına geçti. Türkiye Cumhurhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2024 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 36 olarak korurken, Başkan Fatih Karahan para politikasının gerekli sıkılık düzeyine ulaştığını, politika faizinin mevcut seviyede gerektiği müddetçe kalacağını ancak enflasyon görünümünün bozulması halinde yeniden sıkılaştırmaya gidilebileceğini açıkladı.

2- TCMB’den zorulu karşılıklara faiz adımı

Merkez Bankası bankaların uzun süredir talep ettiği zorunlu karşılıklara faiz ödenmesi konusunda adım attı. Banka, Zorunlu Karşılıklar Tebliği’nde yapılan değişiklikle kur korumalı hesaplara ilişkin yenileme ve TL’ye geçiş oranı çerçevesinde TL zorunlu karşılıklara nema ödeyecek. Katılım bankaları için ise TL zorunlu karşılıklarda belirlenen kısım için indirim uygulanacak.

Parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi, TL mevduat payının artırılması ve KKM’den TL mevduata geçişin desteklenmesi amacıyla belirlenen koşulları sağlayan mevduat bankalarının 1 aydan uzun vadeli TL mevduat ve KKM hesapları için tesis edilen zorunlu karşılıklarına 3 ayda bir faiz uygulanacak.

3- Aylık enflasyon beş ayın zirvesinde

Türkiye tüketici enflasyonu aylık bazda Ağustos ayından beri en yüksek seviyede gerçekleşti ve aylık enflasyonda beş aylık düşüş trendi sona erdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ocak ayında tüketici fiyatları, asgari ücret artışları ve vergi ayarlamalarının da etkisiyle Aralık ayına göre yüzde 6,70 arttı. Bloomberg HT anketinde beklenti yüzde 6,50 seviyesindeydi.

4- Bitcoin ETF’lerine düzenli kaynak girişi

Bitcoin, spot ETF’lere olan düzenli girişin etkisiyle 47 bini aştı. JPMorgan analistleri, BlackRock ve Fidelity tarafından arz edilen Bitcoin ETF’leri Grayscale tarafından çıkarılanlara göre likidite avantajına sahip olduğunu söyledi.

5- Rekor kıran Borsa dolar zirvesinden uzak

BIST 100 endeksi Türk lirası bazında rekor seviyeleri test ederken, 2023 yılındaki dolar bazındaki seviyelere henüz ulaşamadı. Borsa İstanbul’da BIST 100 Endeksi tüm zamanları en yüksek seviyesini görerek 9 bin puana ulaştı.

Güne yüzde 0,48 yükselişle rekor seviye olan 8.993,12 puandan başlayan endeks, daha sonra 9 bin 7 puana kadar yükseldi.

6- Powell’dan ihtiyatlı gevşeme mesajı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, faiz indirimlerine başlamak için doğru zamanı seçmeye çalıştıklarını belirterek, dikkatli hareket edeceklerini ifade etti. Enflasyonun son bir yılda gerilediğini ve son 6 ayda oldukça keskin bir düşüş gösterdiğini belirten Powell, iyi bir ilerleme kaydettiklerini ancak “işin henüz tamamlanmadığını” söyledi.

7- İki ay sonra halka arzlar başladı

Borsada yaklaşık iki ay sonra ilk halka arz gerçekleşti. Halk Yatırım Menkul Değerler tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Pasifik Donanım ve Yazılım Bilgi Teknolojileri A.Ş.’nin paylarının halka arzına ilişkin talep toplama işlemleri, “Sabit Fiyatla Talep Toplama” yöntemiyle, 6 – 7 Şubat 2024 tarihlerinde gerçekleştiği belirtildi.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Size Noname Web Sayfasından Ulaşıyorum.