Turist sayısı salgın öncesi seviyelere ulaştı

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ), 2023 Ocak-Temmuz döneminde uluslararası turist sayısının COVID-19 öncesi seviyelerin yüzde 84’üne ulaştığını açıkladı.

Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan BMDTÖ, dünyada turizm rakamlarının, “tarihinin en kötü dönemi” olarak nitelendirdiği salgından önceki seviyeleri yakaladığını duyurdu.

Bu yıl ocak-temmuz döneminde dünyada toplam 700 milyon turistin seyahat ettiğini belirten Dünya Turizm Örgütü, bunun, 2022’nin aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 43’lük artış anlamına geldiğini vurguladı.

Bu 7 aylık dönemde turizmin en yoğun temmuzda yükselişe geçtiği, 145 milyon turist ile 2023 toplamının yaklaşık yüzde 20’sinin temmuzda seyahat ettiği belirtildi.

Verilere göre, dünyada en fazla turist ağırlayan bölge olan Avrupa, iç talebindeki güçlü artış ve ABD’den gelen seyahatlerin desteğiyle salgın öncesi seviyelerin yüzde 91’ine ulaştı.

Dünyada, salgın öncesi (2019) seviyeleri geçen tek bölge olan Orta Doğu’da ise ocak-temmuz arasında gelen turist sayısı 2019 rakamlarının yüzde 20 üzerine çıktı.

Diğer yandan BMDTÖ Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, açıklanan verilerle ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“BMDTÖ verileri, turizmin dünyanın her yerinde ne kadar güçlü bir şekilde toparlandığını bir kez daha gösteriyor. Ancak sektörümüz toparlandıkça uyum sağlaması da gerekiyor. Son aylarda tanık olduğumuz aşırı iklim olayları ve artan turist akışını yönetmedeki kritik zorluklar, sektörümüzün toparlanmasını garanti edebilmek için daha kapsayıcı, sürdürülebilir ve dayanıklı bir sektör inşa etme ihtiyacını bir kez daha ortaya koydu.”

BMDTÖ her şeye rağmen küresel ekonomik kriz, fiyat artışları ve yüksek enflasyonun turizm için riskler oluşturduğunu kaydetti.

TÜRKİYE’DE TURİST SAYISI YÜZDE 15 ARTTI

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Antalya ve İstanbul’dan sonra en fazla yabancı turist ağırlayan Muğla’ya gelen turist sayısı 8 ayda 2 milyon 429 bin 981’e ulaşarak bir önceki yıla oranla yüzde 15 oranında artış gösterdi. Geçen yıl aynı dönemde Muğla’ya 2 milyon 116 bin 965 yabancı turist girişi olmuştu.

Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Datça gibi ünlü turistik ilçeleri ile yıllık 3 milyondan fazla yabancı turisti ağırlayan Muğla, 2020 yılından itibaren pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı gibi olumsuzluklara rağmen 2019 yılından sonraki en iyi turizm sezonunu yaşıyor.
Muğla’ya İngiltere’den sonra en fazla turist gönderen Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş rağmen ilk 8 Rusya Federasyonundan Muğla’ya 283 bin 604 turist girişi oldu. Muğla’yı tercih eden ülkeler sıralamasında ilk sırayı İngiliz turistler aldı.
İngiltere’den Muğla’ya 1 milyon 023 bin 554 turist girişi oldu. İngiltere’yi 283 bin 604 kişi ile Rusya Federasyonu, 161 bin 669 kişi ile Polonya, 138 bin 583 kişi ile Almanya, 64 bin 121 kişi ile Hollanda takip etti. İngilizlerin Muğla’ya gelen turistler içinde oranı yüzde 42 olarak gerçekleşirken, Rusya Federasyonundan gelen turistlerin oranı yüzde 12.

TURİSTLER HAVALİMANLARINI TERCİH ETTİ

Türkiye’de Dalaman ve Milas-Bodrum gibi iki uluslararası havalimanına sahip ender illerden birisi olan Muğla’ya gelen turistlerin 1 milyon 285 bin 145’i Dalaman Havalimanı, 697 bin 567’si de Milas-Bodrum Havalimanından giriş yaptı. İki uluslararası havalimanından toplam 1 milyon 982 bin 712 yabancı turist giriş yaptı. 447 bin 269 yabancı turist ise 10 Deniz Gümrük limanlarından giriş yaptı.

Para Analiz

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?