Fed toplantısı, Instacart’ın halka arz fiyatlandırması, TCMB beklentisi: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Piyasaların, Fed politika yapıcılarının Salı günü başlayacak olan ve merakla beklenen politika toplantısının ardından faiz oranlarını sabit tutacağından neredeyse emin olmasıyla birlikte, ABD vadeli işlemleri yükselişe işaret ediyor. Öte yandan çevrim içi market teslimat hizmeti Instacart, ilk halka arzını hedef aralığının en üst sınırında fiyatlandırdıktan sonra Instacart New York’ta işlem görmeye başlayacak. United Auto Workers sendikası, üç büyük otomobil üreticisiyle yapılan zorlu müzakerelerde ilerleme belirtisi görülmezse ABD’deki fabrikaların daha uzun süre kapatılacağı konusunda uyardı. TCMB’nin Perşembe günkü toplantısında faizleri 500 ila 600 baz puan artırması bekleniyor.

1. Vadeli işlemler, Fed toplantısı öncesinde yükselişe geçti

Yatırımcılar bugün başlayacak iki günlük Fed toplantısını beklerken ABD hisse senedi vadeli işlemleri yatay çizginin üzerinde kaldı.

Dow %0,1 artarken S&P %0,1 yükseldi ve Nasdaq 100 çoğunlukla değişmedi.

ExxonMobil (XOM) ve Chevron (CVX) gibi enerji şirketlerinin hisselerini destekleyen petrol fiyatlarındaki yeni bir sıçramanın etkisiyle, Wall Street’teki ana endeksler, dün pozitif seanslar geçirdi. Bu ayın başlarında Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintilerini uzatma hamlesi, ham petrol fiyatlarını son ayların en yüksek seviyelerine çıkardı.

Ancak Tayvanlı TSMC’nin, ana tedarikçilerinden, üst düzey üretim ekipmanlarının teslimatını geciktirmelerini istemesinin ardından çip üreticileri baskı altında kaldı. Geçtiğimiz hafta yaklaşık iki yılın en büyük ilk halka arzını gerçekleştiren İngiliz yarı iletken tasarımcısı Arm ‘ın (ARM) hisseleri, yatırımcıların genel ekonomik belirsizlikten endişe duyması nedeniyle New York’ta %4,5 oranında değer kaybetti.

2. Gözler Fed toplantısında

Çarşamba günü Fed’in faizleri değiştirmeyeceği yönünde yaygın bir kanı var: Investing.com’un Fed Faiz Görüntüleme Aracına göre piyasalar, borçlanma maliyetlerinin %5,25 ila %5,50 aralığında kalacağından neredeyse emin.

Ancak ABD merkez bankasının 2023’ün geri kalanı için planları hâlâ biraz gizemli. Bu aydan sonra Fed yetkilileri, son zamanlarda yavaşlayan enflasyonun hızlanmasını önlemek için başka bir faiz artışının gerekli olup olmadığına karar vermek üzere iki toplantı daha yapacak.

Geçen hafta açıklanan veriler; benzin fiyatlarındaki artışın, Ağustos ayında tüketici fiyatlarındaki büyümeyi son 14 ayın en hızlı oranına yükselttiğini ancak gıda ve yakıt hariç yıllık “çekirdek” enflasyonun, son iki yılın en düşük seviyesinde olduğunu gösterdi. Rakamlar, Fed’in Eylül ayında uzun süredir devam eden sıkılaştırma kampanyasını yeniden başlatmaktan kaçınacağı yönündeki beklentilerin güçlenmesine yardımcı oldu.

Bu arada Fed Faiz Görüntüleme Aracına göre faiz oranlarının bu yıl yeniden artırılması ihtimali %40’ın altında. Yine de otomobil ve sağlık sigortası maliyetlerinde artışa işaret eden göstergelerin yanı sıra otomobil işçileri arasında devam eden grevden dolayı araç fiyatlarında yaşanabilecek artış nedeniyle bazı ekonomistler, enflasyon için yukarı yönlü riskler görüyor.

Fed’in, fiyat artışlarının gelecekteki gelişimi hakkında söyleyecekleri, muhtemelen bu haftaki toplantıya verilecek tepkiyi etkileyecektir.

3. Instacart’ın üst düzey halka arz fiyatı

Instacart, yeni listelemeler için bir zamanlar uykuda olan piyasadaki rönesansın son işareti olarak, yukarı doğru revize edilmiş bir hedef aralığının en üst sınırına ulaşarak ilk halka arzını hisse başına 30 dolar olarak fiyatlandırdı.

San Francisco merkezli şirket, 22 milyon hissenin satışından 660 milyon dolar topladı. Hisseler Salı günü Nasdaq‘ta işlem görmeye başlayacak.

Online market teslimat hizmetinin hisse satışı, tamamen seyreltilmiş bazda 9,9 milyar dolarlık bir değerleme sağlıyor ancak bu, Mart 2021’de eve yemek siparişlerinde pandemi kaynaklı patlama yaşanırken boğa eğilimli özel yatırımcılar tarafından şirkete atanan 39 milyar doların çok altında bir değer.

Yine de Instacart’ın duyurusu, ekonomik tedirginlikler ve yüksek faiz oranları nedeniyle sakinleşen halka arz piyasasında yeni başlayan bir toparlanmanın işareti oldu. Dün ayrıca pazarlama ve veri otomasyon grubu Klaviyo, bu hafta hisselerinin arzı öncesinde halka arz fiyat aralığını yükseltti.

İyimser havayı besleyen Arm’ın halka arzına yönelik güçlü talep oldu ve SoftBank destekli firmanın hisseleri, geçtiğimiz Perşembe günü ilk işlem gününde kendi en yüksek fiyatlarının çok üzerine çıktı.

4. UAW, ABD’deki fabrikaları daha fazla grevle tehdit ediyor

United Auto Workers (UAW) sendikası, otomobil devleri Ford (IS:FROTO) (F), General Motors (GM) ve Jeep üreticisi Stellantis (STLA) ile görüşmelerde ilerleme kaydedilmemesi halinde greve gidecek fabrika sayısının artabileceği uyarısında bulundu.

UAW Başkanı Shawn Fain, dün yayınladığı bir video mesajında, son görüşmelerin sonuçsuz kaldığını belirterek sendikanın, Detroit Üçlüsü otomobil şirketlerinin “bu işi uzatmasına” izin vermeyeceğini söyledi. Sendika ve firmalar, ücret ve işçi hakları konusunda anlaşmazlık yaşıyor.

Fain, Cuma günü iş bırakma eylemlerinin artabileceğini söyledi. Michigan, Ohio ve Missouri’deki fabrikalardaki grevler, Ford Bronco, Jeep Wrangler ve Chevrolet Colorado gibi popüler modellerin üretimini şimdiden durdurdu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, grevlerin ekonominin genelini nasıl etkileyebileceğini söylemek için henüz çok erken olduğunu belirterek etkinin, işçi eylemlerinin ne kadar süreceğine bağlı olabileceğini söyledi.

5. Petrol, son dönemdeki yükselişini sürdürüyor

Petrol fiyatları bugün art arda dördüncü seansta da yükseldi. Son dönemdeki arz endişeleri, ABD kayaç petrol üretimi için zayıf bir tahmin açıklanmasıyla daha da kötüleşti.

ABD Enerji Bilgi Dairesi (EIA), dün paylaştığı aylık sondaj verimliliği raporunda, ABD’nin en çok kayaç petrol üreten bölgelerinden gelen petrol üretiminin, Ekim ayında üst üste üçüncü ay düşerek Mayıs 2023’ten bu yana en düşük seviyeye gerileme yolunda olduğunu söyledi.

Bu durum, Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintilerini uzatması nedeniyle bu yıl önemli bir arz açığı yaşanacağı endişelerini arttırdı.

WTI %0,8 artışla 91,28 dolardan işlem görürken Brent %0,5 artışla 94,92 dolara tırmandı. Fiyatlar üç hafta üst üste yükseldi ve şu anda her iki kontrat da son 10 ayın en yüksek seviyelerinde seyrediyor.

6. TCMB’nin faiz artırımıyla ilgili farklı beklentiler var

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), Perşembe günkü Para Politikası Kurulu toplantısında, politika faizini 500 ila 600 baz puan arasında artırması bekleniyor.

Societe Generale’nin Orta-Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika (CEEMEA) Baş Stratejisti Marek Drimal, TCMB’nin, piyasanın yüzde 30 olan beklentisine kıyasla politika faizini 600 baz puan artırarak yüzde 31’e çıkarabileceği öngörüsünde bulundu.

Drimal, Türkiye’de enflasyonun son aylarda yeniden canlanması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, enflasyon sorunuyla mücadeleye yönelik para politikası adımlarını onaylaması göz önünde bulundurulduğunda bankanın, beklentilerin de üzerine çıkabileceğini ifade etti.

Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash de TCMB’nin 500 baz puanlık artırıma gideceği öngörüsünde bulundu.

Genel piyasa beklentisi ise faizlerin 500 baz puan artırılacağı yönünde.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 750 baz puan artırılarak yüzde 17,50’den yüzde 25’e yükseltilmişti.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?