Faiz Beklentileri Yükseliyor: TCMB Perşembe Günü Yeniden Bir Sürpriz Yapabilir!

Perşembe günü gerçekleşecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesi, yabancı kurumlar ve ekonomistler TCMB’nin alacağı artırım kararıyla ilgili beklentilerini açıklamaya başladı. Yayımlanan raporlar ve uzman görüşlerine göre, TCMB geçtiğimiz ay aldığı sürpriz faiz artırım kararının benzerini bu ayki toplantıda da uygulayabilir.

Kurumlar ve ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günkü PPK toplantısında büyük bir faiz artışı yapmasını bekliyorlar. TCMB’nin enflasyonla mücadele kapsamında sıkı bir para politikası izlemeye devam edeceği ve enflasyonun ana eğilimini düşürmeye odaklanacağı tahmin ediliyor.

Societe Generale CEEMEA Stratejisti Marek Drimal, TCMB’nin politika faizini piyasa beklentisinin üzerinde bir şekilde, 600 baz puanlık bir artışla yüzde 31’e çıkarabileceğini öngörüyor. Türkiye’de enflasyonun artması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyonla mücadele adımlarını desteklemesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentilerin üzerine çıkabileceği düşüncesini güçlendiriyor.

Bluebay Varlık Yönetimi Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Timothy Ash ise TCMB’nin politika faizinde 500 baz puanlık bir artış yapacağını tahmin ediyor.

TCMB Para Politikası Kurulu toplantısıyla ilgili AA Finans anketine katılan ekonomistler politika faizinin 500 baz puan artırılacağını ve yüzde 30’a çekileceğini tahmin ediyorlar. Geçen ayki toplantıda politika faizi 750 baz puan artırılarak yüzde 17,50’den yüzde 25’e yükseltilmişti.

Diğer büyük bankalar da benzer beklentileri paylaşıyor. JPMorgan ve Morgan Stanley gibi bankalar en az 500 baz puan faiz artışını bekliyorlar.

İngiltere merkezli HSBC’nin raporuna göre, Türkiye ekonomisinin ve ekonomik yönetimin aldığı tedbirlerin, yabancı yatırımcıların TCMB para politikası beklentilerini etkilediği belirtiliyor. HSBC, yıl sonu politika faiz oranı beklentisini yüzde 32,5‘e yükseltirken, Türkiye’nin 2023 büyüme beklentilerini yüzde 4,4 olarak koruyor ve 2024 GSYH büyüme tahminini yüzde 4,1’den yüzde 3’e düşürdü.

Barclays analistleri ise TCMB’den Ağustos ayında yapılan 750 baz puanlık şok artışın ardından daha sınırlı hamleler bekliyor. Ancak uzmanlar, daha yüksek bir faiz kararının tamamen gözardı edilmediğini belirtiyorlar. İngiltere merkezli bankacılık devi, yıl sonu için TCMB politika faizini yüzde 35, 2024 sonu için ise yüzde 40 olarak öngörüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir sonraki PPK toplantısının ardından faiz kararını 21 Eylül saat 14.00’ta açıklayacak. Piyasalar, bu kararı yakından takip edecek.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?