Capital Economics: Altın Fiyatı Yıl Sonunda Bu Seviyeye Gidecek!

Altın fiyatları ters yönlü rüzgarların etkisiyle dar bir alana sıkışıp kaldı. Bununla birlikte, Capital Economics analistlerine göre, ABD ekonomisi büyümeye devam ettikçe ve enflasyon baskıları hafifledikçe muhtemelen altın fiyatı yıl sonuna kadar 1.800 dolara düşecek.

Küresel altın talebi azalırken, altın arzı artış gösterdi

Altın fiyatı, ABD dolarının altı ayın zirvesinden gerilemesiyle iki haftanın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor. Bununla birlikte, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere sarı metal yatırımcıları temkinli bir tavır sergiliyor. Yatırımcılar, bugün ABD Merkez Bankası ile başlayacak olan önemli merkez bankası toplantıları öncesinde pozisyon alıyor. Piyasanın odak noktasında gelecekteki faiz artışları ve enflasyon görünümleri var. Bunlar değerli metalin performansı için hayati önem taşıyan unsurlar. Capital Economics analistleri yakın tarihli bir raporda, şu değerlendirmeye yer veriyor:

Bu yılın Mart-Mayıs aylarında güvenli liman talebiyle (ABD ve Avrupa’daki bankaların istikrarına ilişkin endişeler nedeniyle) yaklaşık 2.000 dolara yükselmesinden bu yana altın fiyatı düştü. Dünya Altın Konseyi’ne göre, bu yılın ilk yarısında küresel altın talebi, çoğunlukla borsa yatırım fonları aracılığıyla azalan yatırımcı talebine bağlı olarak yıllık bazda yaklaşık %5 azalırken, altın arzı hafif bir artış gösterdi.

Analistler altın fiyatı için daha fazla düşüş öngörüyor

Capital Economics, “ciddi bir ekonomik gerileme ve yüksek enflasyona karşı bir koruma olarak altına yönelik yatırımcı talebinin gevşemesi nedeniyle” altın fiyatı için daha fazla talep düşüşü öngörüyor. Bunun nedeni analistlere göre ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte sadece marjinal bir daralma yaşaması. Ayrıca, ekonominin gelecek yıl toparlanacak olması da bundan etkili. Ayrıca analistler ABD enflasyonunun 2024 yılı ortasına kadar Fed’in %2’lik hedefine yaklaşacağını tahmin ediyorlar. Bu bağlamda analistler, şu açıklamayı yapıyor:

Kuşkusuz, ABD ekonomik görünümümüz yatırımcıların faiz oranı beklentilerinin düşmesiyle uyumlu. Ancak, ABD’deki ‘yumuşak inişin’ yatırım talebi üzerindeki aşağı yönlü baskısının, düşük faiz oranı beklentilerinden kaynaklanan yukarı yönlü baskıyı fazlasıyla dengeleyeceğini düşünüyoruz.

Capital Economics’in yıl sonu için altın fiyatı beklentisi: 1.800 dolar

2022’nin başından bu yana uzun vadeli reel faiz oranları keskin bir şekilde yükseldi. Analistlere göre buna rağmen altın fiyatı bu dönemde “dikkat çekici ölçüde dirençli” çıktı. “Bunun bir nedeninin, yatırımcıların pandemi sırasında ETF altın varlıklarını rekor seviyelere çıkardıktan sonra, faiz oranları yükseldiğinde bunları azaltma konusunda isteksiz olmaları olduğunu kaydediyorlar. Analistler, “Ekonomik görünümle ilgili çok fazla belirsizlik var. Bu durumu dikkate aldığımızda bu mantıklı” diyorlar.

Ayrıca, yüksek altın fiyatı ile Çin ve Hindistan para birimlerinin ABD doları cinsinden zayıflığının birleşiminin, ilk yarıda yıldan yıla %1 oranında düşen mücevherat için altın talebini bu yılın ikinci yarısında da etkilemeye devam etmesini bekliyorlar. Buradan hareketle analistler şu seviyelere işaret ediyorlar:

Son olarak, tarihsel olarak yüksek altın fiyatı da arzı teşvik etmeye devam edecektir. Dolayısıyla, genel olarak, altın fiyatının bugün yaklaşık 1.918 dolardan yıl sonuna kadar 1.800 dolara düşeceğini tahmin ediyoruz.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?