Borsa İstanbul’da kâr marjlarıyla yüksek potansiyel sunan teknoloji şirketleri

Investing.com – Borsa İstanbul’daki bilgi teknolojileri sektöründe işlem gören şirketleri, InvestingPro aracılığıyla çeşitli kriterlere göre değerlendirdik.

Bilgi teknolojileri sektörüne dahil hisseler, yüksek ROE ve ROCE oranına sahip, nakit akışı pozitif olan ve kar marjları olumlu seyretme kriterlerine göre filtrelendirildiğinde güçlü potansiyele sahip teknoloji hisseleri aşağıdaki gibi sıralandı:

  • Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK)
  • Ard Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş. (ARDYZ)
  • Smartiks Yazılım A.Ş. (SMART)
  • Kron Telekomunikasyon Hizmetleri A.Ş. (KRONT)
  • Kafein Yazılım (KFEIN)
  • Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LOGO)
  • Link Bilgisayar Sistemleri Yazılımı ve Donanımı Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LINK)

Bu hisseler arasında MIATK ve ARDYZ, ROE ve ROCE oranları ile birlikte FAVÖK marjı açısından en avantajlı şirketler olarak öne çıkıyor.

ROE ve ROCE nedir?

Özsermaye kârlılığı olarak ifade edilen ROE, şirketin özsermayesiyle ne kadar kâr elde ettiğini gösteren bir finansal performans ölçüsüdür. Diğer bir ifadeyle ROE, hissedarların şirkete yaptıkları yatırımların ne kadar verimli kullanıldığını gösterir ve önemli bir kârlılık ölçütüdür. ROE, şirketin son 4 çeyrekteki net kârının özsermayesine bölünmesiyle bulunur.

ROCE, kullanılan sermayenin getirisi anlamına gelirken şirketin sermayesini ne kadar verimli kullandığının bir ölçütü olan finansal göstergedir. ROCE, şirketin FAVÖK’ünün sermayeye bölünmesiyle hesaplanır.

ROCE, bir şirketin mevcut sermayesiyle ne kadar kâr elde ettiğini ölçerken, ROE, kâr ölçütünde şirketin özsermayesi kullanılarak hesaplanır. Bu iki ölçüt arasındaki temel fark, ROCE’nin şirketin kaynaklarını ele alırken borçları da hesaba katacak şekilde sermayeyi kullanmasıdır. ROE hesaplanırken ise toplam varlıkların borçlardan çıkarılarak elde edilen özsermaye dikkate alınır. Bu noktada ROCE ve ROE ne kadar yüksek olursa sermayenin verimli kullanılması açısından o kadar iyi olduğu düşünülür. Ayrıca iki finansal gösterge oranın da birbirine yakın olması beklenen koşullar arasındadır.

Hisse senetlerinin borsa verileri, adil değeri, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan kazançlı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. Katılmak için tıklayın.

Feragat: Tamamen eğitim amaçlı hazırlanan bu içerikler, yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirilemez.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?