Bitcoin’in kripto piyasası hakimiyeti yüzde 50’ye yükseldi

Bitcoin (BTC) yaklaşık bir aydır yerinde sayıyor ve şu anki fiyatı 30 gün önce de aynı olan 26,900 dolar civarında. Ancak kripto para birimi, sektördeki riskler arttıkça piyasa hakimiyetini artırıyor.

İşlem hacmine göre lider kripto para biriminin piyasa hakimiyeti oranı, yüzde 50,2’ye yükselerek son ayın en güçlü seviyesine ulaştı. Oran, Haziran ayının sonunda yüzde 52’ye yaklaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.

BlackRock’ın spot BTC borsa yatırım fonu başvurusunun ardından yüzde 52 seviyesine yükselmeden önce bu oran, iki yıldan fazla bir süredir yüzde 39 ila 49 arasında seyrediyordu.

Riskler ve olumlu etkenler

Kripto hizmetleri sağlayıcısı Matrixport’un araştırma başkanı Markus Thielen, Pazartesi günkü CoinDesk TV röportajında, BTC’nin ETF listelemelerinden daha fazla “satın alım baskısına” sahip olduğunu, altcoin’lerin ise kırılmanın eşiğinde olabileceklerini açıkladı. Thielen piyasadaki riskleri şöyle sıraladı: FTX’in token satışları, Ethereum protokol gelirlerinin azalması ve risk sermayesi yatırımcılarının token satmalarına izin veren token kilit açılımları.

Makro analisti Noelle Acheson, Bitcoin’in Pazartesi günü New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYFDS) tarafından önerilen düzenleyici değişikliklerden olumlu etkilenebileceğini söyledi. NYFDS’nin önerisine göre Bitcoin yeşil listeye alındı. Böylece daha az düzenleyici zorlukla karşılaşacak.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Son Haberler

Bize Ulaşın
Hoşgeldiniz. Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
NonameFX
Merhaba,
Sizlere Nasıl Yardımcı Olabilirim?